+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Nişanlyken kıyılmış dini nikahı üç talakla bitirren karı koca bir daha nikah kıyarak bir araya gelebilirlermi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Nişanlyken kıyılmış dini nikahı üç talakla bitirren karı koca bir daha nikah kıyarak bir araya gelebilirlermi?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: nişanlyken kıyılmış dini nikahı üç talakla bitirren karı koca bir daha nikah kıyarak bir araya gelebilirlermi?


  Reklam  Cevap: Eşler boşandıktan sonra tekrar evlenebilirler mi


  nişanlıyken kıyılmış ne demek yani bu durumda siz imam nikahı kıymış ve evlenmişsiniz zaten,bir araya gelebilirler ancak bazı şartları vardır

  İslâmî hükümlere göre, bir kimsenin evli bulunduğu eşi ile aralarında üç nikah bağı vardır. Her bir boşama ile bu bağlardan biri kopar. Üçü de koptuğu, yani bir kimse eşini üç defa boşadığı zaman, evlilik hayatlarını devam ettirmeleri dinen caiz olmaz.

  bu sözlere dikkat

  Üç talakla boşanan eşlerin tekrar evlenebilmeleri için boşanan kadının başka biriyle evlenmesi ve bu evliliğin hilesiz, muvazaasız, sahih bir şekilde ve evlilik amacına uygun olarak yapılması ve zifafın gerçekleşmesi gerekir. Hz. Peygamber, ikinci eşiyle zifaf olmadan birinci eşiyle evlenmesinin helal olmadığını belirtmiştir (Buhârî, Talâk, 4; Ebû Dâvûd, Talâk, 49).

  İlk eş ile evlenmeyi helal kılmak için yapılan ve hülle adı verilen hileli evlilik, İslâm ilkelerine, kadının hakkını ve itibarını korumak amacıyla boşamanın üç ile sınırlandırılmasına ters düşmektedir. Bu yüzden Hz. Peygamber, hülle yapan ve yaptıran erkeği Allâh'ın lânetine uğramış kişiler olarak ilan etmiştir (Ebû Dâvûd, Nikah, 15; İbn Mâce, Nikah, 33; İbn Mâce, Nikah, 33).

+ Yorum Gönder