+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şayet kooperatif yöneticileri şirket yöneticileri arasında ortaklıkları var ise yöneticilerin para kazanmaları helalmidir harammıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şayet kooperatif yöneticileri şirket yöneticileri arasında ortaklıkları var ise yöneticilerin para kazanmaları helalmidir harammıdır?

  Sual: Ben bir kooperatif üyesiyim kooperatif yöneticileri mevcut inşaatı işini ihale yoluyla bir firmaya verdi İhaleyi alan firma 6 ay sonra inşaata devam edemedi ve koperatif firmanın sözleşmesini fesh etti aynı şartlarda inşaatı devam ettirecek başka müteahhit bulamadı ve yöneticilerin yakını olan kişilerinde ortak olduğu bir şirkete işin devamını aynı şartlarda verdi. durum böyle olunca şirket yöneticilerinin bazıları ile ile kooperatif yöneticileri arasında ortaklık olduğu söylentisi ortaya çıktı asıl sorum şu islam fıkhı açısından kooperatif yönetimine vekalet vermiş olurmuyum onlar benim adıma adıma kayıtlı dairemle ilgili her türlü karar verme hakkı varmıdır. Yönetimin yakınlarının ortak olduğu şirkekin kazandığı para helalmidir harammıdır? Şayet kooperatif yöneticileri şirket yöneticileri arasında ortaklıkları var ise yöneticilerin para kazanmaları helalmidir harammıdır? ? 2. imam
  Üye

  Cevap: Şayet kooperatif yöneticileri şirket yöneticileri arasında ortaklıkları var ise yöneticilerin para kazanmaları helalmidir harammıdır?


  Reklam  Cevap: Kooperatifler üyelerinin rızası olmadan banka kredisi kullanıyorlar. Kredi kullanmaya rızası olmayan üyenin bir mesuliyeti var mıdır?


  Site ve kooperatif yöneticileri üyelerin imzası sonucu vekil olarak tayin edilmişlerdir. Bu bakımdan vekilin yaptığı işlerden vekalet veren de sorumlu olmaktadır. Faizli kredi çekilmesi halinde üyeler de sorumludur. Bu tür durumlarda yetki verirken dikkatli olmak gerekir.Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder