+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Veda hutbesinden çıkarılacak dersler nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Veda hutbesinden çıkarılacak dersler nelerdir?


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: veda hutbesinden çıkarılacak dersler nelerdir?


  Reklam  Cevap: VEDA HUTBESİNDEN DERSLER: İNSAN HAKLARİ BAĞLAMINDA VEDA HUTBESİ


  İnsan toplum içinde sosyal bir ortamda yaşayabilen varlıktır. Toplum içerisinde yaşarken insan can, mal, namus ve din güvenliğinin emniyette olmasını ister. Böyle bir toplum modelinin oluşabilmesi için Hz. Peygamber (sav) efendimiz bundan asırlar önce veda haccında 124 bin sahabeye hitaben tüm insanlığa seslenmiş ve “Ey insanlar! Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mukaddes bir şehir ise canlarınız, mallarınız, namuslarınızda öyle mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur.”(1) buyurarak temel insan haklarını on dört asır önce ilan etmiş, bütün insanlığa huzur barış ve hoşgörü içerisinde yaşamanın yolunu göstermiştir.


  İnsanları hakka, doğruluğa, kardeşliğe çağıran Hz. Peygamber efendimiz (sav) “Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem’in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır.”(2) buyurarak insanların birbirleriyle kardeş olduklarını belirtmiş, “Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi, kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, ALLAH’ tan sakınmaktadır.” (3) buyurmuş güçlü ile güçsüzü, fakir ile zengini köle ile efendiyi işçi ile patronu memur ile amiri aynı safta ALLAH ‘ın huzurunda omuz omuza boyun eğme olgunluğuna eriştirmiş üstünlüğün ise ancak takva olduğunu ifade etmiştir.


  Alemlere rahmet olarak gönderilmiş Hz. Peygamberimiz (sav) günümüz dünyasında insan hakları olarak bilinen fakat herkesin şahsi çıkarlarını ön planda tutup yaşayamadığı din ve vicdan özgürlüğü, eşit haklar, hoşgörü, toplum huzuru gibi kavramların önemine dikkat çekerek “Ey Müminler! Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz. Müslüman Müslümanın kardeşidir, böylece bütün Rabbinize kavuşacaksınız. O da sizi yaptıklarınızdan dolayı hesaba çekecektir. Sakın benden sonra eski yanlışlıklara dönmeyiniz.”(4) ikazında bulunmuş tüm canlıların dünyada eşit yaşam hakkı bulunduğunu herkesin huzur, barış ve sevgiyle, kardeşçe birlik ve beraberlik içerisinde bir hayat sürdürmemizi istemiştir


  Dinimiz İslam, insanlık için bir rahmettir. Geliniz İslam’ın çağrısına kulak verelim. Haklara riayet edelim. Kendimize ve toplumumuza karşı sorumluluklarımızın bilincinde olalım. İnsanlarla barışık, kendimiz ve Rabbimiz ile tanışık olan bir kul olmaya çalışalım. İnsanları kardeşimiz olduğunu düşünerek şefkat ve merhametle kucaklayalım. Hutbemi başta okumuş olduğum ayet-i kerimenin mealiyle bitirmek istiyorum: “Peygamber size neyi verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin. Allah’a karşı gelmekten sakının, şüphesiz Allah’ın azabı çetindir.”(5)
  HAZIRLAYAN: Cengiz MORKOÇ

 3. Misafir
  Saol iyi yapmışsın

 4. Misafir
  çok teşekkürler

 5. Misafir
  çok tşk ederim

 6. Misafir
  cok tesekkür ederim cok güzel

 7. Misafir
  çok güzeldi beğendim

+ Yorum Gönder
veda hutbesinden çıkarılacak dersler,  veda hutbesinden çıkarılacak ilkeler,  veda hutbesinden çıkarılacak sonuçlar,  veda hutbesi ve çıkarılacak sonuçlar,  peygamber efendimizin veda hutbesinden cikarilacak ilkeler,  veda hutbesinden çıkarılacak mesajlar,  veda hutbesinden çıkarılan sonuçlar