+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Din'e ezeli ve ebedi denibilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: Din'e ezeli ve ebedi denibilir mi?


  Reklam  Cevap: Ezeli ve ebedilik Allah'a özgü sıfatlardır. Bu sıfatlar, başka şeyler için kullanılmazlar.
  Ahiret alemlerinin ve içindekilerin ebedi olması ise Allah'ın ebediyen var etmesiyle olacaktır.
  Allah'ın ebedi olması, kendi zatının bir özelliğidir. Cennet, cehennem ve içindekilerin ebedi olması ise, Allah'ın ebediyen var etmesiyle devam edecektir.

  Mesela güneşin ışığı, ısısı ve renkleri kendindendir. Dünyadaki ısı, ışık ve renkler güneştendir. Güneş bu özelliklerini dünyada devam ettirdiği müddetçe, bu güzellikler var olmaya devam edecektir. Ama bu güzellikler dünyanın kendine ait değildir, güneşe aittir.

  İşte bunun gibi, bizatihi ebedi olan Allah'tır. Cennet, cehennem ve içindekilerin ebediliği ise Allah'ın ebediyen var etmesi ve devam ettirmesiyle olacaktır. Bu sebeple aralarında bir zıtlık söz konusu değildir. Allah'ın ebediliği zatidir, kendine aittir, insanın ve diğerlerinin ebediliği arizidir; Allah'ın devam ettirmesi ve ebediyen var etmesiyledir.
  Buna göre, Allah'tan başka hiç bir şey ezeli değildir. Ebedi olacak olanlar ise, Allah'ın onların varlığını devam ettirmesiyle olacaktır. Bu açıdan Ezeli olmak gibi Ebedi olmak da sadece Allah'a özgü sıfatlardır. Selam ve dua ile...Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder