+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Halka mal olmuş kişiler hakkında konuşmak gıybet sayılır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Halka mal olmuş kişiler hakkında konuşmak gıybet sayılır mı?






 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: Halka mal olmuş kişiler hakkında konuşmak gıybet sayılır mı?


  Reklam



  Cevap: Kardeş;
  Kur'an ve Sünnet, gıybeti yasaklamıştır:

  "Bir kısmınız diğerlerinizin gıybetini yapmasın. Sizden biriniz ölmüş kardeşinin etini yemek ister mi? Bundan tiksindiniz değil mi?" (el-Hucurat, 49/12);
  "Gıybet, kardeşini hoşuna gitmeyecek şekilde anmandır" (Tirmizî, Birr, 23; Dârimî, Rikat, 6; Mâlik, Muvatta, Kelâm,10; Ahmed b. Hanbel, II, 384, 386).



  Ancak şu durumlar müstesnadır;

  Açıktan Günah İşlemek: Kişinin günahını alenen yapması, yaptıklarından dolayı gurur duyması, yaptıklarının söylenmesinden dolayı üzüntü duymaması ve yaptıklarıyla övünmesi yüzünden onları anmak gıybet sayılmaz.

  Eleştiri yapmak : Kural olarak, eleştiri rahatsız edici ise gıybet sınıfına dahildir. Dolayısıyla, sıradan insanları gıyaplarında eleştirme hakkımız da yoktur. Ancak kamusal hayat sözkonusu olduğunda, yukarıdaki dört duruma ek olarak bir kriteri daha dikkate alacağız:

  - Kamusal kişilikleri, aşağılama ve hakaret olmaksızın ve iftira atmaksızın, onları rahatsız edecek olsa da, eleştirme hakkımız vardır. Yazarlar, sanatçılar, bilim adamları, siyasetçiler ve topluma model olarak sunulan herkes burada istisnaî konumdalar. Bu kişiler toplumla ortaklık konumunda olan kişilerdir; fikirleri ve tutumları tüm toplumu etkiler, şekillendirir, yönlendirir.

  - Bu kişilerin zâtlarını ve gizledikleri özel hayatlarını değil, yaydıkları eser ve tutumlarını eleştirebiliriz. Görüşlerine katılmadığımızı ve farklı düşündüğümüzü söyleyebiliriz.

  - Toplumun inanç ve değerler sistemini etkileyen kamusal kişiliklerin gizledikleri özel hayatlarını kurcalayamayız. Yaydıkları fikirleri bize çok aykırı gelebilir. Sosyal çoğunluğun ve yüksek âlimlerin yüksek çoğunlukla katıldıkları durumlar dışında, yalnızca bizim cemaatimize, din, mezhep veya partimize uymuyor diye kimseyi aşağılayamayız: “Sapıttı, bâtıl yola girdi, kâfir oldu, dinini sattı, bizi saptırıyor, sahtekârdır...” gibi utanç verici hükümlerin altından kimse kalkamaz. Çoğu zaman eleştiri ile hakareti birbirine karıştırıyoruz. Aşağılayıp geçmek eleştirmek değildir, zihinsel tembelliktir, pervasızlıktır.

  O'na emanet ol..
  celle celeluh..



+ Yorum Gönder
halka mal olmuş kişiler,  ünlülerin gıybeti olur mu,  unlü kisi giybet,  siyasileri eleştirmek gıybet mi,  halka mal olmuş kisilerin dedikodusu,  topluma mal olmus insanlari konusmak