+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Televizyon izlemek haram mı yoksa helal mi bu konudan hocalar neden hiç bahsetmiyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Televizyon izlemek haram mı yoksa helal mi bu konudan hocalar neden hiç bahsetmiyor?

  Sual: televizyon izlemek harammı yoksa helalmi bu konudan hocalar neden hiç bahsetmiyor tabi istisnalar hariç ama genelde bahsedilmiyor televizyon izlememek hocalara zormu geliyor hocalara sıra gelince tv izlemek neden mübahlaşıyor bu konuyu bir hocamız açıklarsa çok memnun olurum ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: televizyon izlemek haram mı yoksa helal mi bu konudan hocalar neden hiç bahsetmiyor?


  Reklam  Cevap: faydalı programları izlemek haram değildir. Ancak zamanın uzun bir bölümünü televizyona ayırmak, ibadetlerden uzaklaştıracak kadar tv izlemek, açık seçik ahlaka edebe aykırı şeyleri izlemek haramdır.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Televizyon seyretmenin günah olup olmaması, tamamen programa bağlı bir durumdur. Toplumumuzun ahlâk, ilim, îmân, irfan ve edep değerlerine riâyet eden programları izlemekte bir sakınca yoktur. Bununla berâber, programlar ahlâkî de olsa bunları izlemenin kitap okumayı ve dostlukları öldürdüğü bir vâkıadır. Netice olarak, iyi programlar için mubah olduğu söylenebilir; kötü programları izlemek ise câiz değildir.

  Gazete ve dergilerdeki müstehcen resimler ile televizyondaki açık görüntüler, gerçek değil resim ve hayal olduğu için, onlara bakmak hakiki kadının vücuduna bakmak gibi haram sayılmaz. Ancak şehvet ile bakan bir kimse için haram olur.
  İbn Hacer Heytemî ile Şirvanî şöyle diyorlar: Aynada veya suda görünen kadın görüntüsüne bakmak haram değildir. Ancak fitneye vesile olduğu takdirde haram olur. (Tuhfetü'l-Muhtâç ve Şirvâni, c. 7, s. 192; Halil Gönenç, günümüz meselelerine fetvalar – 2, s: 167)
  S.İslmyt


 4. Misafir
  Ben çok fazla televizyon izliyorum ama gündelik faaliyetlerimi de yapıyorum gene de izlemek istemiyorum allah televizyondan bizleri uzaklaştırsın amin

 5. Misafir
  içeriğine göre değişiyor. Haramlar varsa haram, insanın işine yarayacak bişi ise mesela belgesel ilim programları iyidir. Fakat son zamanlarda çok sıkılıyorum tv de neden derseniz şirk sözleri geçiyor bazen bu beni korkutuyor minimuma indirdim bu yüzden.

+ Yorum Gönder