+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda cenneti kazandıran hususlar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda cenneti kazandıran hususlar


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: islamda cenneti kazandıran hususlar


  Reklam  Cevap: CENNETE GÖTÜREN AMELLER 10 HADİS


  1. İmanın son sınırı haramdan titizlikle sakınmaktır. Kim Allah’ın verdiği rızka kanaat ederse cennete girer. Kim ki cenneti ciddi şekilde isterse Allah yolunda kınayanın kınamasından korkmaz.
  2. İnsanlara layık olduğu değeri veriniz.
  3. Nimet konusunda kendinden daha aşağıya bakınız. Böyle yapmanız Allah’ın size olan nimetini küçümsememeniz açısından mühimdir.
  4. Allah yolunda ver ve verirken ince hesap yapma… Bunu yaparsan Allah da sana ince hesap sorar. İhtiyacından fazla olan malı da ihtiyaç sahiplerinden esirgeme… Bunu yaparsan Allah da senden esirger…
  5. Cennet ehli kimseler hayatta iken hayırla anılan ve hayırlı olarak bilinen kimsedir. Ehl-i cehennem ise, hayatta iken şerri ile tanınan ve şerli olan kimsedir.
  6. Zalimler ve onların yardakçıları cehennemdedir.
  7. Kur’an ehli cennet ehlinin reisleridir.
  8. Cehennemlikler katı kalpli, cimri, kibirlenen kimselerdir. Cennetlikler ise güçsüzler ve elinden gelen mücadeleyi yaptıkları halde yenik düşerek ezilen kimselerdir.
  9. Kıyamette cehennemliklerin azabı en hafif olanı ayağının altına iki kor konur da onun sıcaklığı ile beyni kaynar.
  10. İmanın en sağlam kulpu Allah için Allah yolunda karşılıklı dostluk kurmak, Allah yolunda Allah için düşmanlık yapmak, Allah için sevmek ve Allah için buğz etmektir.

+ Yorum Gönder
cenneti kazandıran ameller