+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Evlendiğimde hemen örtmem mi gerekiyo kendimi hazır hissetmem için biraz zaman verebilir miyim kendime? bi de yemin kefareti oluyo bu nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Evlendiğimde hemen örtmem mi gerekiyo kendimi hazır hissetmem için biraz zaman verebilir miyim kendime? bi de yemin kefareti oluyo bu nedir

  Sual: ben başımı örtmek istiyordum ama devam ettiremem diye örtemedim sorumluluğu da büyük. bi gün sevgilimden ayrıldım çok pişman oldum çok ağladım hep dua ettim barışmak için ama 1,5 yıl geçmesine rağmen barışmadı benimle. bi gün namazımda dua ederken Allah ım eğer onunla evlenirsem başımı örtücem dedim. anlayamadım aslında ağzımdan öyle çıktı. bi düşüncem de başımı örtmem gerektiği için kendimi mecbur bırakmaktı. mecbur olursam bi şekilde örtücektim. 1-2 ay böyle dua ettim ve barıştık. henüz evlenmedik ama nasip olursa evlendiğimde hemen örtmem mi gerekiyo kendimi hazır hissetmem için biraz zaman verebilir miyim kendime? bi de yemin kefareti oluyo bu nedir? ben yapabilir miyim? ? 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: evlendiğimde hemen örtmem mi gerekiyo kendimi hazır hissetmem için biraz zaman verebilir miyim kendime? bi de yemin kefareti oluyo bu nedir? ben yapabilir miyim?


  Reklam  Cevap: Örtünme dinimizin emridir bir kere...Bunda kendini hazır hissetme söz konusu olamaz...Bir hadisi şerifte kadının saçını göstermesi ve erkeğin ona bakması lanetlenmiştir...Yani hadiste bakan da baktıranda lanetlenmiştir diyor...Yemin keffarettine gelince Ettiği yemini yerine getirmeyip bozmaktan dolayı lâzım gelen keffârete yemin keffareti denir.
  Yeminin keffâreti olarak 10 fakiri akşam ve sabah olarak günde iki öğün doyurmak veya giydirmek cihetine gidilir.

  Keffaret yiyecek ve elbise olduğu gibi karşılığı başka bir şey de olabilir. Keffaret ister yiyecek veya bedeli olsun, ister elbise veya bedeli olsun, hepsini birden bir defada bir fakire vermek caiz değildir. Ancak başka fakir bulmakta zorluk çekiyorsa o takdirde aynı fakire her gün sabahlı akşamlı doyacak kadar yiyecek yada bedelini veya aynı fakire her gün bir elbiseyi vermek kafi gelir. Yani keffaret ödenmiş olur.

  Buna güç yetirilmezse, 3 gün ardarda oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse keffâret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir.

  Birden fazla yeminini bozan kimse her bir yemin bozma için ayrı bir keffaret vermesi gerekir.

  Şâfiîlere göre yemin keffâretini ardarda tutmak mecburiyeti yoktur.

  Gerek yemin, gerekse oruç keffâretlerinde yapılacak ilk iş bir köle azâd edilmesidir. Ancak günümüzde kölelik kalktığı için bu maddenin tatbikına imkân kalmadığından zikretmeye lüzum hissetmedik.


 3. tekturk
  Devamlı Üye
  Yarina cikacagimizin bir garantisi varmi bacim??

 4. @mir
  âb ü kil
  başını örtmemek cahilliktir
  Allah'ın bir emrini
  "emrine uyarım ama sen de bana (sevdiğimle evlenmek vb) bir dünyalığı verirsen uyarım
  beni istediğimle evermezsen örtünmem" demek echelliktir
  "evlenirsem örtüneceğim" diye yemin edip
  evlenince yemin keffareti ile bu yemininden kurtulacağını sanmak
  dinle alay etmek olup
  bu da
  echel-i cahilinliktir

 5. Ercan
  Devamlı Üye
  Bacım sen kiminle pazarlık ettiğinin farkında mısın?

+ Yorum Gönder
süleymancılarda evlilik