+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ölüyü gömdükten sonra başka bir yere nakletmek caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ölüyü gömdükten sonra başka bir yere nakletmek caiz midir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Ölüyü gömdükten sonra başka bir yere nakletmek caiz midir?


  Reklam  Cevap: Soru: Mezarlığımızı arsa yapmak için cesetleri başka yere nakletmek istiyorlar.
  Sadece arsa değerinde kullanmak için mezarlığı iptal edip ölüleri başka mezarlıklara nakletmek caiz olabilir mi?


  Cevap: İslami örf ve anlayışta dirilerin meskenlerine nasıl dokunulmazsa, dokunulunca meskene tecavüz sayılırsa ölülerin meskenleri olan kabirler de aynıdır. Onların da meskenleri kabirleridir. Bulundukları meskenlerinden çıkarılıp da başka yerlere (ciddi gerekçe bulunmadan) götürülmezler. Bundan dolayı tarihi mezarlıklar şehirlerin içinde varlıklarını koruya gelmişlerdir. Kimse cesaret edip de bunları şehir dışına nakledip mezarlığı başka maksatla kullanma teşebbüsünde bulunamamıştır.

  Ancak mezarlığın su altında kalması halinde ya da mezarlığın başka birinin arsası üzerine kurulduğunun tespiti durumunda mezardaki cesetler birer torbaya doldurularak başka bir mezarlığa nakil yapılabilir. Böylece su basmasından yahut da başkasının arsasını haksız yere işgalden mevtalar kurtarılmış olunur.

  Ahmet Şahin


+ Yorum Gönder
mezar nakli caiz mi,  olunun mezarini baska yere tasima,  mezar taşımak caiz mi,  dinen defnedilen birini başka bir yere taşımak caiz mi