+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden 3 kere boş ol dedim. Ne yapmam lazım ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ufkuaçık
  Devamlı Üye

  Cevap: 3 kere boş ol dedim. Ne yapmam lazım ?

  Cevap: 3 kere boş ol dedim. Ne yapmam lazım ? isimli yazı www.Mumsema.com

  3 Talak tam boşanmadır.Artık başka nikah akti de yoktur..Ancak eşinin bir başka kocaya gidip nikahlanması ve onunla zifafa girdikten sonra ikinci kocasının onu boşaması veya ikinci kocasının ölmesi durumunda tekrar eski kocasına yani birinci kocasına dönmesi icap etmektedir. Daha geniş bilgi için...


  --------------------------------------------


  DİYANETE GÖRE:
  Aşağıda ki linkten de yararlanabilirsiniz.

  "Üç Talak aynı anda olsa da boşama gerçekleşir" diyenler ve delilleri:

  ÜÇ TALAK AYNI ANDA OLURSA TEK TALAK SAYANLAR VE DELİLLERİ  a olmuştur.

 2. Misafir

  Cevap: 3 kere boş ol dedim. Ne yapmam lazım ?


  Reklam  Ben Hanifi Mezhebine göre nikahliyim. Esin aynı anda 3kere boş ol dedi. Şimdi geri dönüşü olmayan bir boşuma mi gerceklesmis oldu. Bazı alimler 3 Talak 1 sayıyor bazılarıda 3 de gitmiş diyor ben neye göre evliliğime devam edicem yada bitiricem. Kimden fetva alican.

 3. Misafir
  Eşim anlamini bilmiyordu sakalasirken 3 defa bos ol dedi biz simdi bosanmismi oluyoruz cok huzursuzum

 4. Misafir
  Aferin sana bravo iyi ettin afferinnnn devam edin sizin gibilerin eline nikah verende suç

 5. Misafir
  3 kere boş ol demekle boşanma gerçekleşmez.Kuran'a göre boşanmak için adaletli iki şahit gerekli.Yani boşanmanın şahitler huzurunda yapılması gerekir.Talak Süresi 2.ayet:
  Abdulbaki Gölpınarlı(65/TALÂK-2: Müddetlerini tamamlayınca da onları güzellikle alın, yahut da güzellikle ayrılın onlardan ve sizden iki tâne adâlet sâhibi tanığı bulundurun da tanıklık etsinler ve tanıklığı da Allah için doğru yapın; işte Allah'a ve âhiret gününe inanana böylece öğüt verilmededir; ve kim, çekinirse Allah'tan, ona sıkıntıdan bir kurtuluş vesîlesi yaratır.) / Adem Uğur(65/TALÂK-2: İddet müddetlerini doldurduklarında onları ya meşru ölçüler içerisinde (nikâhınız altında) tutun veya onlardan meşru ölçülere göre ayrılın. İçinizden adalet sahibi iki kişiyi de şahit tutun. Şahitliği Allah için yapın. İşte bu, Allah'a ve ahiret gününe inananlara verilen öğüttür. Kim Allah'tan korkarsa, Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder.)
  Kuranın hükmünü kabul etmeyen bazı hocalar insanları yanıltıyor.Talak süresi 2. ayette hüküm açık.

 6. Misafir
  Esimle tartıstık esim beni bosa diye yakama yapıstı bende sinirle istemiyerek üç kez bos ol dedim sizce bosanmısmıyız

 7. arifselim
  Yönetici
  Bu söz kesinlikle talak götürür. Ancak insanın canı bir tehlike altında olunca geçerli olmaz. Bir anda verilen 3 talakın tek bir talak yerine geçtiğine dair diyanetin fetvası vardır. Bir müftülüğe mutlaka gidin ve danışın sakın ihmal etmeyin.

 8. Misafir
  Hocam ben 5 aylık nisanliyim ve nisanda haremlik selamlık yönünden imam nikahı yaptirdik. Kendisi başka bir şehirde ikamet ettiği için Bi kaç gün öncesine çok aşırı bi şekilde tartıştık telefonda ve ben bu tartışmada ne söylediğini dahi bilmiyorum o kadar kendimi kaybettim telefondan 2 kere bosol dedim arkasından sinirle arayıp Rabbimin şahit tutup seni seni boşadim dedim. Yetmedi bir daha 3talakta biliyorum dedim Hocam hepsi bi anda nasıl oldu anlamadım Hocam nefsine yenilip Rabbimin nefret ettiği birşey yaptım bu nikah düşer dediler bana birçok siteye baktım kafam Karman karışık ben ne yapmalıyım hocam

 9. arifselim
  Yönetici
  Bu konuda diyanetin şöyle bir fetvası vardır; bir yerde ve bir kerede kaç defa seni boşuyorum derse desin sadece bir talak gider. Ancak anladığım kadarıyla senin durumun biraz farklı olmuş Sana tavsiyem bir müftülüğe mutlaka giderek yüzyüze meseleyi anlatarak ne yapman gerektiğini öğrenmelisin.

 10. Misafir
  Nisanliyken nikah yaptik . Bazi sorunlar yuzunden nikah atildi ve nikahimi geri vermesini istedim. Once vermeyecegini soylesede sonra arayip 3 kez soyledi . O sirada arkadasim toplam 9 kere soylemesi gerekiyor yoksa bosama olmaz diyince arayip 6 kere daha soylemesini istedim . Soyledi. Ayni dakikalar icerisinde oldu bunlar ve biz aradan iki gun gecmeden cok pisman olduk . Birbirimizi cok seviyorduk ve iki gun icerisinde nasil oldu nasil bitti anlayamamistik. Nisanlimin soyledigine gore bana bosol demeden once 'Rabbim niyetim bosamak degil uzerimdeki baski yuzunden soyluyorum' demis bosama olmus oldu mu olduysa kac talak da . Biz tekrar barismak yuvamizi kurmak istiyoruz dinimizce uygun mudur ?

 11. arifselim
  Yönetici
  Bu durum bir baskı ve tehdit sayılmaz ve eşinin söylediği sözler talak götürür. Ancak her söylediği seferde kaç talak dese desin sadece bir talak gider. Arayıp tekrar ettirmişsen bir talak daha gitmiş olur. Bu diyanetin bir fetvasıdır. Böyle geriye tek bir talak hakkınız kalır. Ancak! kesinlikle bir müftülüğe gidin ve tam olarak anlatın ve size denilene göre hareket edin.

 12. Misafir
  Annem babamla kavga sırasında 3 kere bosol dedi aynı şekilde babam da boşol dedi suan ayrı yaşıyorlar nikahları düştümü ve bir hocaya sorduğumuZDA nikahlarının düştüğünü ve tekrarda barışmaları için annemim baska bir adamla evlenip boşandıktan sonra babamla nikah kıyabilcekleerini sòyledi doğrumudur?

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu