+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimiz vefat ettiğinde, hz. Aişe'nin odasına defnedildiğine göre, Peygamberimiz'in vefatından sonra hz. Aişe nerede ikamet etmiştir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimiz vefat ettiğinde, hz. Aişe'nin odasına defnedildiğine göre, Peygamberimiz'in vefatından sonra hz. Aişe nerede ikamet etmiştir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Peygamberimiz (s.a.v.) vefat ettiğinde, hz. Aişe'nin odasına defnedildiğine göre, Peygamberimiz'in vefatından sonra hz. Aişe nerede ikamet etmiştir?


  Reklam  Cevap: Kaynaklarımızda verilen bilgilere göre "Peygamberler vefat ettikleri yere defnedilirler"rivayetinden hareketle Hz. Peygamber hz. Aişe'nin odasında vefat ettiği için oraya defnedilmiştir. Bu hadiseden sonra Hz. Aişe’nin evi iki kısma bölünmüş bir bölümünde Hz. Peygamber’in (sas) kabri bulunurken diğer bölümde Hz. Aişe yaşamaya devam etmiştir.

  Hz. Aişe’nin babası Hz. Ebubekir vefat edince de –ki Hz. Peygamber’in yanına defnedilmiştir.- durum böyle devam etmiştir Ancak Hz. Ömer’in de oraya defn edilmesinin ardından Hz. Aişe başka bir yerde kalmaya başlamıştır.
  Zira daha önceleri Hz. Aişe babasının Hz. Peygamber’le (s) defnedildiği yere boynu açık olarak girerken Ömer oraya defnedilince örtülerini giyinmeden girmemiştir.

  (bkz. İbn Saad, Tabakâtu’l-Kübrâ, II/254-255)
  (Arş. Gör. Serkan Demir)
  S.İslmyt


+ Yorum Gönder