+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz.Eyüp (a.s) ün kıssası ve bu kıssadan çıkarılacak sonuçları yazar mısınız ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz.Eyüp (a.s) ün kıssası ve bu kıssadan çıkarılacak sonuçları yazar mısınız ?

  Sual: Hz . Eyüp ' (s.a.v) ün kıssası ve bu kıssadan çıkarılacak sonuçları yazar mısınız ? =D Nolur yha :D Benim yarın din sınavım var 6. sınıfım . Vee Dinim çok batık . Nolur yardım edin .. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Hz.Eyüp (a.s) ün kıssası ve bu kıssadan çıkarılacak sonuçları yazar mısınız ?


  Reklam  Cevap:
  HZ. EYYÛB (a.s.)
  Hz. İbrahim soyundan gelen bir peygamber.
  Eyyûb (a.s.)'dan Kur'an'da dört yerde bahsedilir ve sabır örneği olarak takdim edilir (en-Nisâ, 4/163; el-En'âm, 6/84; el-Enbiyâ, 21/83; Sâd, 38/41). Tevrat'ta da "Eyûb" adıyla müstakil bir kitap, Hz. Eyyûb'un kıssasına tahsis edilmiştir.
  İslâm kaynaklarına göre Havrân bölgesinde yaşayan ve çok zengin olup, sayısız malı-mülkü, birçok oğlu kızı bulunan Eyyûb (a.s.), kendi toplumuna peygamber olarak gönderilmiştir. Sabah-akşam ümmeti ve Allah'a ibâdetle meşgul olan Hz. Eyyûb, Rabbinin bir imtihânına mârûz kalmış, bütün servetini, çocuklarını kaybettiği gibi şeytanın kendisine musallat olması neticesinde kalbi ve dili hâriç bütün vücudunda çıbanlar çıkmış, iltihaplı yaralar açılmış, yaralarına kurtlar dolmuş ve vücudu bozulup kokmaya başlamıştı. Bu durumda kocasına hizmete sebât eden eşi "Rahmet" hariç hiç kimse onun yanına yanaşmadığından cemiyetten çekilmek mecburiyetinde kalmış, fakat hiçbir zaman sabrını ve Cenâb-ı Hakk'a bağlılığını kaybetmemiştir. Farklı rivâyetlere göre 3, 7, 13 veya 18 sene gibi epey uzun süren bu sıkıntılı dönemden sonra sabrıyla imtihânı kazanan Eyyûb (a.s.) Cenâb-ı Hakk'ın lütfu ve emriyle ayağını yere vurmuş, fışkıran su kaynağından yıkanıp içerek eski sıhhati ve güzelliğine kavuşmuştur. Ayrıca kendisine yeniden birçok servet ve çocuk da ihsân edilmiştir.
  Genellikle kabul edildiğine göre bu imtihana uğradığı sırada yetmiş yaşında olan Hz. Eyyûb, şifâ bulduktan sonra yirmi yıl daha yaşamış, diğer bazı rivâyetlere göre ise hastalığından önceki kadar daha ömür sürmüştür. Kendisinden sonra Bişr adındaki bir oğlu, kavmine peygamberlik yapmıştır.

  Ahmet ÖNKAL  Hz Eyyüb'ün kıssasından çıkarılacak dersler

  Allah (c.c) ya tevekkül ve tam teslimiyet
  Allah (c.c) dan gelen bela ve müsibetlere rıza göstermek
  Sabır ve dua dan vaz geçmemek
  Her halukarda Allah(c.c)ya şükür ve hamd üzere bulunmak


 3. Misafir
  güzel olmuş tebrikler elinize sağlık

 4. Misafir
  çok güzel yapmışsınız

 5. Misafir
  tşk ür edrim benim de freformamnsın vardı

 6. Misafir
  çok güze ödevime yardımcı oldu

 7. Misafir
  sınavım vardı da kaybettim.soruma yardımcı olduğunuz için saolun.

 8. Misafir
  abi çok iyi bilgi için saolun

 9. Misafir
  Çok teşekkür ederim odevimde yardim dille uyunuz icin

+ Yorum Gönder
hz eyüp kıssası,  hz.eyüp kıssası,  Hz Eyyüp kıssasında bize verdiği temel mesaj