+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allah, Ebrehe'nin Kabe'ye saldırmasını engellediği halde Haccac'ın saldırısını neden engellemedi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allah, Ebrehe'nin Kabe'ye saldırmasını engellediği halde Haccac'ın saldırısını neden engellemedi?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Allah, Ebrehe'nin Kabe'ye saldırmasını engellediği halde Haccac'ın saldırısını neden engellemedi?


  Reklam  Cevap: Ebrehe'nin Kabe'ye saldırması ile Haccac'ın Kabe'yi mancınıkla taşa tutması arasında amaç ve hedef açısından fark vardır. Ebrehe'nin maksadı Mekke'de oturan insanları öldürmek değil sadece Kabe'yi yıkıp Allah'ın evini ortadan kaldırmak idi.

  Haccac'ın maksadı ise Kabe'yi yıkıp ortadan kaldırmak değildi. Emevi halifelerini tanımayan Mekke'lileri cezalandırmaktı.
  Tarih boyunca birçok saldırıya uğrayan Kâbe Emevî hükümdarı Abdülmelik b. Mervan tarafından görevlendirilen ve tarihe "Zâlim" lâkabıyla geçen Haccac tarafından mancınıklarla taşa tutuldu.

  Mekkelilerin suçu Muâviye ile başlayan kılıç gücüne dayalı "halife"leri tanımayıp sahabeden Abdullah b. Züyebr'in emrinde olmalarıydı. Zâlim Haccac'ın ordusu Kâbe'ye sığınan Abdullah b. Zübeyr'i ve birçok müslümanı şehîd etti. Abdülmelik'in izniyle Kabe'yi yıkıp tekrar inşa etti.
  S.İslmyt


+ Yorum Gönder
haccac kabeyi yıktı,  haccacin kabeyi yikmasina neden Allah izin verdi