+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şeytanın özellikleri hakkında hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şeytanın özellikleri hakkında hadisler


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: Şeytanın özellikleri hakkında hadisler


  Reklam  Cevap: “Şeytan dedi ki; Ey Rabbim! Ululuğuna ant olsun ki, kullarının ruhları bedenlerinde kaldıkça onları sürekli olarak yolundan saptıracağım! Yüce Allah buyurdu ki; Ululuğuma ve yüceliğime ant olsun ki, Benden bağışlanma diledikleri sürece ben de onları bağışlayacağım!” (Ahmet, Müsned, 3/29, 41)

  “Beni rüyada gören, gerçekte görmüştür. Çünkü şeytan benim görüntüme giremez!” (Buhari, İlim, 38; Müslim, Rüya, 10–11)

  “Biriniz uykudan uyandığında Abdest alsın ve burnuna üç kez su versin! Çünkü şeytan onun genzinde sabahlar.” (Buhari, Bedülhalk, 11)

  “Kuşkusuz kanın bedende dolaştığı gibi şeytan Âdemoğullarının bedeninde dolaşır.” (Buhari, Ahkâm, 21)
  “Uykuda kalıp sabah namazına kalkamayan birisinden söz edildiğinde, Allah Elçisi buyurdu ki; İşte bu kimse, şeytanın bir ya da iki kulağına işediği kimsedir.” (Müsned, 1/427)

  Ancak şeytanı zayıflatmak, etkisini kırmak hatta etkisiz hale getirmek de mümkündür. Nitekim Peygamber efendimiz (asm) “Birinizin yolculukta devesini yorup zayıflattığı gibi, Mümin de şeytanını zayıflatır.” (Müsned, 2/380) buyurmuştur.

  Bir başka hadislerinde ise, “Benim şeytanım, bana teslim oldu.” (Tirmizi, Rada 17; Müsned, III. 309) buyurarak şeytanın etkisiz hale getirilebileceği müjdesini vermiştir.

+ Yorum Gönder
şeytanın özellikleri ve görevleri