Konusunu Oylayın.: Hayvanları Allah-u teala nasıl yaratmıştır? hayvanlar ile ilgili ayet veya bir sure veya hadis

5 üzerinden 4.63 | Toplam : 8 kişi
Hayvanları Allah-u teala nasıl yaratmıştır? hayvanlar ile ilgili ayet veya bir sure veya hadis
 1. 18.Mart.2012, 20:10
  1
  Misafir

  Hayvanları Allah-u teala nasıl yaratmıştır? hayvanlar ile ilgili ayet veya bir sure veya hadis


  Hayvanları Allah-u teala nasıl yaratmıştır? hayvanlar ile ilgili ayet veya bir sure veya hadis Mumsema efendim öncelikle belirtmek isterimki hayvanlar ile ayet veya bir sure veya hadis varsa bilmek isterim çünkü çok kafama takıldı . öncelikle ilim bilgilerinize samimiyetimle güvenmek isterim. bu sitenize ilk girişimdir. mantıklı ve bilgili dayanağı olan cevaplar verirseniz üyeliğimi gerçekleştirmek isterim. hayvanları Allah-u teala nasıl yaratmıştır direk erkek ve kadın olarak mı yaratmıştır. yoksa yumurtayı var edip içinden hayvanlar çıkıp çiftleşipmi üremiştir. biraz saçma olabilir fakat bunu belirten ayet veya sure bulamadığımı söylemek isterim. veya çok araştıramayışımdan kaynaklanmış olabilir. Cevabınızı en kısa sürede öğrenmek isterim.
  Hayırlı Akşamlar dilerim


 2. 18.Mart.2012, 20:10
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  efendim öncelikle belirtmek isterimki hayvanlar ile ayet veya bir sure veya hadis varsa bilmek isterim çünkü çok kafama takıldı . öncelikle ilim bilgilerinize samimiyetimle güvenmek isterim. bu sitenize ilk girişimdir. mantıklı ve bilgili dayanağı olan cevaplar verirseniz üyeliğimi gerçekleştirmek isterim. hayvanları Allah-u teala nasıl yaratmıştır direk erkek ve kadın olarak mı yaratmıştır. yoksa yumurtayı var edip içinden hayvanlar çıkıp çiftleşipmi üremiştir. biraz saçma olabilir fakat bunu belirten ayet veya sure bulamadığımı söylemek isterim. veya çok araştıramayışımdan kaynaklanmış olabilir. Cevabınızı en kısa sürede öğrenmek isterim.
  Hayırlı Akşamlar dilerim

 3. 20.Mart.2012, 14:59
  2
  Ercan
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Temmuz.2011
  Üye No: 88468
  Mesaj Sayısı: 3,115
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 33
  Bulunduğu yer: Gaziantep

  Cevap: hayvanları Allah-u teala nasıl yaratmıştır? hayvanlar ile ilgili ayet veya bir sure veya hadis
  Dünya ve içindekilerin yaratılması konusunda Peygamber Efendimiz (asm) şu sırayı bildirmektedir:
  "Toprak, dağlar, ağaçlar, hayvanlar, mekruhlar, nur ve Hz. Adem (as)" (Müslim, Sıfatu'l-Kıyâme 27, (2789).

  Hadise göre hayvanlar önce yumurta olarak değil direkt yaratılmıştır. Allah'ın sonsuz kudreti ve ilmi de bunu gerektirir. Bilimsel araştırmalar da yeryüzündeki hayvan cinslerinin birden bire çok büyük artış gösterdiğini belirtmektedir. Şüphesiz en doğrusunu Allah bilir. 4. 20.Mart.2012, 14:59
  2
  Devamlı Üye  Dünya ve içindekilerin yaratılması konusunda Peygamber Efendimiz (asm) şu sırayı bildirmektedir:
  "Toprak, dağlar, ağaçlar, hayvanlar, mekruhlar, nur ve Hz. Adem (as)" (Müslim, Sıfatu'l-Kıyâme 27, (2789).

  Hadise göre hayvanlar önce yumurta olarak değil direkt yaratılmıştır. Allah'ın sonsuz kudreti ve ilmi de bunu gerektirir. Bilimsel araştırmalar da yeryüzündeki hayvan cinslerinin birden bire çok büyük artış gösterdiğini belirtmektedir. Şüphesiz en doğrusunu Allah bilir.


 5. 20.Mart.2012, 17:22
  3
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,608
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: hayvanları Allah-u teala nasıl yaratmıştır? hayvanlar ile ilgili ayet veya bir sure veya hadis

  Rabbin bal arısına, Dağlarda, ağaçlarda ve çardaklarda kendine ev [kovan] edin.
  Sonra meyveler [ve çiçekler]den ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı [bal imalini öğrettiği] yollara gir diye ilham etti.
  Arılar, insanlar için şifalı olan çeşitli renkte bal yapar.Bunda düşünenler için elbette büyük ibret vardır.[Nahl 68, 69]

  Allahü teâlâ, yarattığı yüz rahmetten birini mahlukat arasında taksim etti. Bu sebeple anne evladına şefkat eder,
  hayvanlar yavrularını sever ve bütün mahlukat birbirine merhamet eder. [Ebu Ya'la]


  Hadis No : 1975
  Ravi: Ebu Hüreyre
  Tanım:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir adam yolda, yürürken susadı ve susuzluğu arttı. Derken bir kuyuya rastladı. İçine inip susuzluğunu giderdi. Çıkınca susuzluktan soluyup toprağı yemekte olan bir köpek gördü. Adam kendi kendine: "Bu köpek de benim gibi susamış" deyip tekrar kuyuya inip, mestini su ile doldurup ağzıyla tutarak dışarı çıktı ve köpeği suladı. Allah onun bu davranışından memnun kaldı ve günahlarını affetti." Resulullah'ın yanındakilerden bazıları: "Ey Allah'ın Resulü! Yani bize hayvanlar(a yaptığımız iyilikler) için de ücret mi var?" dediler. Aleyhissalatu vesselam: "Evet! Her "yaş ciğer" (sahibi) için bir ücret vardır" buyurdu.

  Kaynak: Buhari, Şirb 9, Vudu 33, Mezalim 23, Edeb 27; Müslim, Selam 153, (2244); Muvatta, Sıfatu'n Nebi 23

  Hadis No : 1976
  Ravi:
  Tanım:Bir diğer rivayette şöyle denmiştir: "Fahişe bir kadın, sıcak bir günde, bir kuyunun etrafında dönen bir köpek gördü, susuzluktan dilini çıkarmış soluyordu. Kadıncağız mestini çıkararak (onunla su çekip köpeği suladı). Bu sebeple kadın mağfiret olundu."

  Kaynak: Müslim, Tevbe 166, (2245)


  Hadis No : 1977
  Ravi: İbnu Ömer
  Tanım:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir kadın, eve hapsettiği bir kedi yüzünden cehenneme gitti. Kediyi hapsederek yiyecek vermemiş, yeryüzünün haşeratından yemeye de salmamıştı."

  Kaynak: Buhari, Bed'ü'l-Halk 17, Şirb 9, Enbiya 50; Müslim, Birr 151, (2242)

  Hadis No : 1978
  Ravi: Abdullah İbnu Cafer
  Tanım:Resulullah (sav)'ın kaza-i hacet yaparken geri tarafından istitar (perdelenme) için en ziyade tercih ettiği sütre, bir bina veya bir hurma kümesi idi. Bir seferinde Ensardan bir zatın bahçesine girdi. Orada bir deve vardı. Deve Resulullah (sav)'ı görünce inledi ve gözlerinden yaşlar aktı. Aleyhissalatu vesselam deveye yaklaştı ve gözyaşlarını sildi. Hayvan sakinleşti. "Bu devenin sahibi kimi" diye sorarak ilgi gösterdi, Ensar'dan bir genç: "O bana aittir ey Allah'ın Resulü!" deyip ortaya çıkınca Hz. Peygamber onu payladı: "Allah'n sana mülk kıldığı bu deve hakkında Allah'tan korkmuyor musun? Bak! Bu bana şikayette bulundu. Sen bunu acıktırıyor ve fazla çalıştırarak da yoruyormuşsun."

  Kaynak: Ebu Davud, Cihad 47, (2549)


  Hadis No : 1979
  Ravi: Ebu Hüreyre
  Tanım:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hayvanlarınızın sırtını minberler yerine koymayın. Şurası muhakkak ki tek başınıza güçlükle gidebileceğiniz bir yere sizi götürmeleri için Allah onları sizlere musahhar (hizmetçi) kıldı. Arzı da sizin (durma yeriniz) kıldı, öyleyse ihtiyaçlarınızı (duran hayvanının sırtında değil) arz üzerinde görün."

  Kaynak: Ebu Davud, Cihad 61, (2667)

  Hadis No : 1980
  Ravi: Abdurrahman İbnu Abdullah
  Tanım:Abdurrahman İbnu Abdullah, babası Abdurrahman (ra)'dan rivayet eder ki şöyle demiştir: "Biz bir seferde Resulullah (sav) ile beraber idik. Resulullah bir ara bir ihtiyacı için yanımızdan ayrıldı. O sırada hummara denen bir kuş gördük, iki tane de yavrusu vardı. (Kuş kaçtı) yavrularını aldık. Kuşcağız etrafımıza yaklaşıp çırpınmaya, kanatlarını çırpıp havada inip çıkmaya başladı. Resulullah (sav) efendimiz gelince: "Kim bu zavallının yavrusunu alıp onu izdıraba attı? Yavrusunu geri verin!" diye emretti. Bir ara, ateşe verdiğimiz bir karınca yuvası gördü. "Kim yaktı bunu?" diye sordu. "Biz!" dedik. "Ateşle azab vermek sadece ateşin Rabbine hastır" buyurdu."

  Kaynak: Ebu Davud, Cihad 122, (2675), Edeb, 176, (5268)

  Hadis No : 1981
  Ravi: Muhammed İbnu İshak
  Tanım:Muhammed İbnu İshak kendisine Ebu Manzur denen Şamlı bir zattan naklediyor, bu da amcasmdan, o da Hadır'ın kardeşi Amiru'r-Ram'dan nakletmiştir. Amir der ki: "Bizim için bayraklar ve sancaklar yükseltildiği zaman memleketimizde idik. Ben: "Bu nedir?" diye sordum. "Resulullah (sav)'ın sancağı!" dediler. Yanına gittim. Bir ağacın altında oturuyordu. Ashabı da etrafını sarmıştı. Ben de yanlarına oturdum. Bir ara Resulullah (sav) hastalıklardan ve dertlerden bahsedip dedi ki: "Mü'mine bir hastalık gelir, sonra da Allah ona şifa verirse, bu hastalık onun geçmiş günahlarına kefaret, geri kalan hayatı için de bir öğüt olur. Şayet münafık hastalanır, sonra da afiyet verilirse o, sahibi tarafından bağlanıp sonra da salıverilen fakat niçin bağlandığını, niçin salıverildiğini bilmeyen bir deve gibidir. Aleyhissalatu vesselamın etrafında oturanlardan biri: "Ey Allah'ın Resulü, eskam (hastalıklar) nedir? Ben asla hiç hastalanmadım?" diye sordu. Resulullah (sav): "Kalk! Sen bizden değilsin." buyurdu."

  Kaynak: Ebu Davud, Cenaiz, 1, (3089)

  Hadis No : 1982
  Ravi: Ebu Hüreyre
  Tanım:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Peygamberlerden birini bir karınca ısırdı. O da (öfkelenerek) karıncanın yuvasının yakılmasını emretti ve yakıldı, Allah Teala Hazretleri ona şöyle vahyetti: "Seni bir karınca ısırmışken, sen tesbih eden bir ümmeti yaktın."

  Kaynak: Buhari, Cihad 152, Bed'ü'l Halk 14; Müslim, Selam 148, (2241); Ebu Davud, Edeb 176, (5266); Nesai, S
  alıntı. 6. 20.Mart.2012, 17:22
  3
  Silent and lonely rains
  Rabbin bal arısına, Dağlarda, ağaçlarda ve çardaklarda kendine ev [kovan] edin.
  Sonra meyveler [ve çiçekler]den ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı [bal imalini öğrettiği] yollara gir diye ilham etti.
  Arılar, insanlar için şifalı olan çeşitli renkte bal yapar.Bunda düşünenler için elbette büyük ibret vardır.[Nahl 68, 69]

  Allahü teâlâ, yarattığı yüz rahmetten birini mahlukat arasında taksim etti. Bu sebeple anne evladına şefkat eder,
  hayvanlar yavrularını sever ve bütün mahlukat birbirine merhamet eder. [Ebu Ya'la]


  Hadis No : 1975
  Ravi: Ebu Hüreyre
  Tanım:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir adam yolda, yürürken susadı ve susuzluğu arttı. Derken bir kuyuya rastladı. İçine inip susuzluğunu giderdi. Çıkınca susuzluktan soluyup toprağı yemekte olan bir köpek gördü. Adam kendi kendine: "Bu köpek de benim gibi susamış" deyip tekrar kuyuya inip, mestini su ile doldurup ağzıyla tutarak dışarı çıktı ve köpeği suladı. Allah onun bu davranışından memnun kaldı ve günahlarını affetti." Resulullah'ın yanındakilerden bazıları: "Ey Allah'ın Resulü! Yani bize hayvanlar(a yaptığımız iyilikler) için de ücret mi var?" dediler. Aleyhissalatu vesselam: "Evet! Her "yaş ciğer" (sahibi) için bir ücret vardır" buyurdu.

  Kaynak: Buhari, Şirb 9, Vudu 33, Mezalim 23, Edeb 27; Müslim, Selam 153, (2244); Muvatta, Sıfatu'n Nebi 23

  Hadis No : 1976
  Ravi:
  Tanım:Bir diğer rivayette şöyle denmiştir: "Fahişe bir kadın, sıcak bir günde, bir kuyunun etrafında dönen bir köpek gördü, susuzluktan dilini çıkarmış soluyordu. Kadıncağız mestini çıkararak (onunla su çekip köpeği suladı). Bu sebeple kadın mağfiret olundu."

  Kaynak: Müslim, Tevbe 166, (2245)


  Hadis No : 1977
  Ravi: İbnu Ömer
  Tanım:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir kadın, eve hapsettiği bir kedi yüzünden cehenneme gitti. Kediyi hapsederek yiyecek vermemiş, yeryüzünün haşeratından yemeye de salmamıştı."

  Kaynak: Buhari, Bed'ü'l-Halk 17, Şirb 9, Enbiya 50; Müslim, Birr 151, (2242)

  Hadis No : 1978
  Ravi: Abdullah İbnu Cafer
  Tanım:Resulullah (sav)'ın kaza-i hacet yaparken geri tarafından istitar (perdelenme) için en ziyade tercih ettiği sütre, bir bina veya bir hurma kümesi idi. Bir seferinde Ensardan bir zatın bahçesine girdi. Orada bir deve vardı. Deve Resulullah (sav)'ı görünce inledi ve gözlerinden yaşlar aktı. Aleyhissalatu vesselam deveye yaklaştı ve gözyaşlarını sildi. Hayvan sakinleşti. "Bu devenin sahibi kimi" diye sorarak ilgi gösterdi, Ensar'dan bir genç: "O bana aittir ey Allah'ın Resulü!" deyip ortaya çıkınca Hz. Peygamber onu payladı: "Allah'n sana mülk kıldığı bu deve hakkında Allah'tan korkmuyor musun? Bak! Bu bana şikayette bulundu. Sen bunu acıktırıyor ve fazla çalıştırarak da yoruyormuşsun."

  Kaynak: Ebu Davud, Cihad 47, (2549)


  Hadis No : 1979
  Ravi: Ebu Hüreyre
  Tanım:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hayvanlarınızın sırtını minberler yerine koymayın. Şurası muhakkak ki tek başınıza güçlükle gidebileceğiniz bir yere sizi götürmeleri için Allah onları sizlere musahhar (hizmetçi) kıldı. Arzı da sizin (durma yeriniz) kıldı, öyleyse ihtiyaçlarınızı (duran hayvanının sırtında değil) arz üzerinde görün."

  Kaynak: Ebu Davud, Cihad 61, (2667)

  Hadis No : 1980
  Ravi: Abdurrahman İbnu Abdullah
  Tanım:Abdurrahman İbnu Abdullah, babası Abdurrahman (ra)'dan rivayet eder ki şöyle demiştir: "Biz bir seferde Resulullah (sav) ile beraber idik. Resulullah bir ara bir ihtiyacı için yanımızdan ayrıldı. O sırada hummara denen bir kuş gördük, iki tane de yavrusu vardı. (Kuş kaçtı) yavrularını aldık. Kuşcağız etrafımıza yaklaşıp çırpınmaya, kanatlarını çırpıp havada inip çıkmaya başladı. Resulullah (sav) efendimiz gelince: "Kim bu zavallının yavrusunu alıp onu izdıraba attı? Yavrusunu geri verin!" diye emretti. Bir ara, ateşe verdiğimiz bir karınca yuvası gördü. "Kim yaktı bunu?" diye sordu. "Biz!" dedik. "Ateşle azab vermek sadece ateşin Rabbine hastır" buyurdu."

  Kaynak: Ebu Davud, Cihad 122, (2675), Edeb, 176, (5268)

  Hadis No : 1981
  Ravi: Muhammed İbnu İshak
  Tanım:Muhammed İbnu İshak kendisine Ebu Manzur denen Şamlı bir zattan naklediyor, bu da amcasmdan, o da Hadır'ın kardeşi Amiru'r-Ram'dan nakletmiştir. Amir der ki: "Bizim için bayraklar ve sancaklar yükseltildiği zaman memleketimizde idik. Ben: "Bu nedir?" diye sordum. "Resulullah (sav)'ın sancağı!" dediler. Yanına gittim. Bir ağacın altında oturuyordu. Ashabı da etrafını sarmıştı. Ben de yanlarına oturdum. Bir ara Resulullah (sav) hastalıklardan ve dertlerden bahsedip dedi ki: "Mü'mine bir hastalık gelir, sonra da Allah ona şifa verirse, bu hastalık onun geçmiş günahlarına kefaret, geri kalan hayatı için de bir öğüt olur. Şayet münafık hastalanır, sonra da afiyet verilirse o, sahibi tarafından bağlanıp sonra da salıverilen fakat niçin bağlandığını, niçin salıverildiğini bilmeyen bir deve gibidir. Aleyhissalatu vesselamın etrafında oturanlardan biri: "Ey Allah'ın Resulü, eskam (hastalıklar) nedir? Ben asla hiç hastalanmadım?" diye sordu. Resulullah (sav): "Kalk! Sen bizden değilsin." buyurdu."

  Kaynak: Ebu Davud, Cenaiz, 1, (3089)

  Hadis No : 1982
  Ravi: Ebu Hüreyre
  Tanım:Resulullah (sav) buyurdular ki: "Peygamberlerden birini bir karınca ısırdı. O da (öfkelenerek) karıncanın yuvasının yakılmasını emretti ve yakıldı, Allah Teala Hazretleri ona şöyle vahyetti: "Seni bir karınca ısırmışken, sen tesbih eden bir ümmeti yaktın."

  Kaynak: Buhari, Cihad 152, Bed'ü'l Halk 14; Müslim, Selam 148, (2241); Ebu Davud, Edeb 176, (5266); Nesai, S
  alıntı.


 7. 28.Ağustos.2015, 23:53
  4
  Misafir

  Cevap: hayvanları Allah-u teala nasıl yaratmıştır? hayvanlar ile ilgili ayet veya bir sure veya hadis

  allahrazıolsun


 8. 28.Ağustos.2015, 23:53
  4
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  allahrazıolsun
+ Yorum Gönder