+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kına, ruj, oje ve jöle gibi makyaj malzemeleri abdest ve gusle engel midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kına, ruj, oje ve jöle gibi makyaj malzemeleri abdest ve gusle engel midir?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Kına, ruj, oje ve jöle gibi makyaj malzemeleri abdest ve gusle engel midir?


  Reklam  Cevap: Abdest ve gusülde yıkanması gereken organların -zaruret olmadıkça- tamamının hiç kuru yer kalmadan yıkanması gerekir. Buna göre abdest alırken, yıkanması gereken organlardan birinde kuru yer kalırsa, abdest sahih/geçerli olmaz. Gusülde ise vücutta, suyun ulaşabildiği her yerin yıkanması gerekir. (Mâide, 5/6.)

  Bu itibarla, abdest veya gusül alacak kimsenin, yıkanması gereken organlarında, suyun altına ulaşmasına engel olacak bir tabaka bulunmamalıdır. Oje gibi vücut üzerinde tabaka oluşturup suyun bedene ulaşmasına mani olan maddeler abdest ve gusle engel olur. Bunların abdest veya gusülden önce giderilmesi gerekir.

  DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU

 3. rana
  Aciz Kul
  Abdest ve gusülde yıkanması gereken organların -zaruret olmadıkça- tamamının hiç kuru yer kalmadan yıkanması gerekir. Buna göre abdest alırken, yıkanması gereken organlardan birinde kuru yer kalırsa, abdest sahih/geçerli olmaz. Gusülde ise vücutta, suyun ulaşabildiği her yerin yıkanması gerekir. (Mâide, 5/6.)Bu itibarla, abdest veya gusül alacak kimsenin, yıkanması gereken organlarında, suyun altına ulaşmasına engel olacak bir tabaka bulunmamalıdır. Oje gibi vücut üzerinde tabaka oluşturup suyun bedene ulaşmasına mani olan maddeler abdest ve gusle engel olur. Bunların abdest veya gusülden önce giderilmesi gerekir.Din İşleri Yüksek Kurulu

+ Yorum Gönder