+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kalbimizdeki karalıgı gidermek icin ve harama bakmamak icin ne yapmalı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kalbimizdeki karalıgı gidermek icin ve harama bakmamak icin ne yapmalı?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Kalbimizdeki karalıgı gidermek icin ve harama bakmamak icin ne yapmalı?


  Reklam  Cevap: Günah işlemekle kalbin kararması: Resûlullah efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdu ki: “Mü’min günah işlediği zaman, kalbinde siyah bir nokta meydana gelir. Eğer tövbe eder, o günahtan vaz geçer ve Allahü teâlâdan affını isterse, o siyah leke gider ve kalbi parlar. Eğer günah işlemeye devam ederse, siyah nokta büyür ve kalbini kaplar.” Nitekim Kur’ân-ı kerîmin, Mutaffifîn sûresinin 14. âyet-i kerîmesinde meâlen; “Hayır (onların zannettikleri gibi değil)! Doğrusu onların kazandıkları günahlar, kalblerini kaplamıştır” buyuruldu.
  Kalbin siyahlaşması, bu hadîs-i şerîfte bildirilen kalbin bozulmasıdır. Mü’minin işlediği günahın durumu böyle olursa,
  kâfirin inkârının onda neler yapacağı buradan kolayca anlaşılır.

  (Reşehat)da, Sadüddini Kaşgari, hace Muhammed Parisa dan işiterek buyuruyor ki,

  İnsanı Allahü tealadan uzaklaştıran perdelerin en zararlısı, kalbin kararması, hasta olması, yani dünya sevgisinin kalbe yerleşmesidir. Bu sevgi, kötü arkadaşlardan ve lüzumsuz şeyler seyr etmekten hasıl olur. Çok uğraşarak, bunları kalbden çıkarmalıdır. Faydasız kitap, [roman, gazete, mecmua, hikayeler] okumak, lüzumsuz şeyler konuşmak, bu sevgiyi arttırır. Kadın ve kadın resmleri, [resmli mecmua, filmler, televizyon] seyr etmek, şarkı, çalgı, [kadın sesleri] dinlemek, bu sevgiyi kalbde yerleştirir. Bunların hepsi, insanı Allahü tealadan uzaklaştırır. Kalbin hasta olması, Allahü tealayı unutmasıdır. Allahü tealaya kavuşmak isteyenlerin, bunlardan sakınması, nefsi kuvvetlendiren, azdıran herşeyden ictinab etmesi lazımdır. Allahü tealanın adeti şöyledir ki, kalbi temizlemeğe ve nefsi ezmeğe çalışmayanlara, zevklerini, şehvetlerini bırakmayanlara bu nimeti ihsan etmez). [Kalb, muhabbet yeri, sevgi yeridir. Aşk, muhabbet bulunmayan kalb ölmüş demektir. Kalbde, ya dünya sevgisi, yahut Allah sevgisi bulunur. Burada dünya demek, haram olan şeyler demektir. Zikir, ibadet yaparak, kalbden dünya sevgisi çıkarılınca, kalb temiz olur. Bu temiz kalbe, Allah sevgisi, kendiliğinden dolar. Günah işleyince, kalb kararır, hasta olur. Dünya muhabbeti yerleşerek, Allah sevgisi gider. Kalbin bu hali, bir şişeye benzer. Su doldurunca, havası çıkar. Suyu boşaltınca, hava kendiliğinden dolar.]

  Kaynak: Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye, İslam Alimleri Ansiklopedisi


+ Yorum Gönder
harama bakmamak için ne yapmalı