+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz. Yusuf kıssasındaki hikmetler nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz. Yusuf kıssasındaki hikmetler nedir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Hz. Yusuf kıssasındaki hikmetler nedir?


  Reklam  Cevap: Hz. Yusuf Kıssasındaki Hikmetler

  Peygamber kıssalarının hikmetlerinden biri ayetlerin sadece geçtiği zamanın olaylarını anlatması değil, tüm zamanlarda, yani gelecekte de insanlara bazı dersler vermesi ve yaşanabilecek olaylara işaretlerde bulunmasıdır. "Yusuf Kıssası" da bu açıdan birçok mana taşır.

  Hz. Yusuf'un hayatına bakıldığında, hemen her dönemde Müslümanların benzer zorluklar yaşadıkları, inkarcılar tarafından bazı iftiralara maruz kaldıkları, sabretmeleri ve tevekküllü olmaları gereken çok fazla durumla karşılaştıkları görülür. Hz. Yusuf, küçük yaşta iken kardeşleri tarafından bir kuyuya atılmak, sonra iftiraya uğramak ve uzun yıllar hapiste kalmak gibi (Yusuf Suresi, 35) çeşitli zorluklarla denenmiştir.

  Allah Hz. Yusuf'a kurulan onca tuzaktan sonra, onu bulunduğu ülkenin hazinelerinin başına geçirmiş; ona güç, mal ve iktidar vermiştir (Yusuf Suresi, 56).
  Allah'ın kanunu her konuda olduğu gibi bu konuda da geçerlidir. Allah yaşadıkları zorlukların ardından müminleri güvenliğe kavuşturacağını bir ayetinde şöyle vaat etmiştir:

  "Allah, içinizden iman edenlere ve salih amellerde bulunanlara va'detmiştir: Hiç şüphesiz onlardan öncekileri nasıl 'güç ve iktidar sahibi' kıldıysa, onları da yeryüzünde 'güç ve iktidar sahibi' kılacak, kendileri için seçip beğendiği dinlerini kendilerine yerleşik kılıp sağlamlaştıracak ve onları korkularından sonra güvenliğe çevirecektir. Onlar, yalnızca Bana ibadet ederler ve Bana hiçbir şeyi ortak koşmazlar. Kim bundan sonra inkar ederse, işte onlar fasıktır." (Nur Suresi, 55)

  Diğer peygamber kıssalarını olduğu gibi Hz. Yusuf kıssasını okuyan müminler de pek çok müjdeyle karşılaşır, birçok ders alırlar. Bu nedenle her mümin bu kıssaları okumalı, onlardaki hikmetleri çözmeye çalışmalıdır.

  İlmi araştırma dergisi


+ Yorum Gönder
hz yusuf kıssası