+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hazreti Asiye ve güzel ahlakı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hazreti Asiye ve güzel ahlakı


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Hazreti Asiye ve güzel ahlakı


  Reklam  Cevap: HAZRETİ ASİYE VE GÜZEL AHLÂKI

  Allah celle celâlühu, Kur’an'da iman edenler için iki örnek kadın-dan bahsetmiştir. Bunlardan biri Hazreti Meryem diğeri ise Asiye validemizdir.

  Allah'ın Kur’an'da tüm iman edenler için bir örnek olduğunu bil-dirdiği Firavun'un hanımı, Mısır'ın hükümranı olan Firavun'un zorba ahlâkına en yakından şahid olan, onun inkârda ne kadar ileri giden bir kimse olduğunu, İsrailoğulları'na nasıl bir zulüm uyguladığını çok iyi bilen kişilerden biridir.

  Firavun'un Mısır'ın tüm hazineleri ve nimetleri elinde bulundur-duğu da unutulmamalıdır. Firavun'un hanımı elindeki bu imkanların hiçbirini önemsememiş, imanı, Allah'ın rızasını kazanabilmeyi, O'-nun istediği ahlâkı yaşayabilmeyi tüm bu dünya nimetlerinden çok daha üstün tutmuştur. Nitekim Allah'a olan duasında da bu samimi-yeti çok açık bir şekilde görülmektedir. Dünya hayatında sahip ol-duğu tüm bu imkânlara rağmen, Allah'tan kendisini Firavun'dan ve onun zulmünden kurtarmasını dilemiş ve kendisine cennette bir ev vermesini istemiştir:

  وَضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِلَّذِينَ اَمَنُوا امْرَاَتَ فِرْعَوْنَ اِذْ قَالَتْ رَبِّ ابْنِ لِى عِنْدَكَ بَيْتًا فِى الْجَنَّةِ وَنَجِّنِى مِنْ فِرْعَوْنَ وَعَمَلِهِ وَنَجِّنِى مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ
  “Allah, inananlara da Firavun'un karısını misal gösterdi. O: “Rab-bim! Bana katında, cennette bir ev yap; beni Firavun'dan ve onun (kötü) işinden koru ve beni zalimler topluluğundan kurtar! de-mişti.”

  [1]


  --------------------------------------------------------------------------------

  [1] Tahrim Sûresi, Âyet 11

+ Yorum Gönder