+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Nil'in melikesi Hz. Asiye Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Nil'in melikesi Hz. Asiye


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: "Nil'in melikesi Hz. Asiye"


  Reklam  Cevap: Nil'in Melikesi Hz. Asiye

  .Sibel Eraslan'ın kaleminden çıkmış güzel bir kitap. kitabı okumaya başladığımda bir ara yokuş tırmandığımı zannettim. sonra anladım ki yazar kitabın sırrını hemen ele vermiyor. kitabın yarısına geldiğmde düzlüğe çıkmıştım artık.

  Bir katliamdan kurtulan, geleceğe yön verecek dört çocuktan biri Hz. Asiye. Elçi Yusuf'un inancını kalbinde taşıyan birkaç kişiden biri. Firavun ile evlenince hayatı tamamen değişiyor.İnancını kalbinde yaşıyor. ıstıraplar içinde kıvranıyor ve kıvranıyor. Onu Nil'in melikesi yapansa çok iyiliksever bir insan olması hiç şüphesiz. hz. musa'yı Nil nehrinde bulunca göz aydınlığım diyor, onu firavuna karşı koruyor. Çünki Musa ölüm yılında doğmuş bir çocuk. olaylar güzel bir üslup ile ele alınmış, kitabı okumanızı tavsiye ederim.

  Tanıtım metni:

  Seni suların içinden çekip çıkardı kalbim,

  Musa koydum ismini,

  Bir göz aydınlığısın benim için,

  Nil, bir kandil gibi astı seni içime.

  Musa koydum ismini,

  Seni sulardan çıkardım…”

  Güzellik, bereket, iyilik ve cömertlik onda toplanmıştı. Asiye alçakgönüllüydü, cesurdu. Kavgaları yatıştırıp anlaşmazlıkları çözen, başkalarının selameti için kendini feda eden, haksızlığa isyan edendi o. Bir sütun gibi, çatıyı kurup taşıyandı. Yürüyen bir nehir gibiydi Asiye. Sudan gelen ve suyun içinden yükselen hikmete kucak açan.

  Çöl/Deniz ve Siret-i Meryem kitaplarında, insanlık tarihinin emsalsiz kadınlarının hayatlarını kaleme alan Sibel Eraslan, bu defa Hz. Musa’ya annelik eden Nil’in Melikesi Hz. Asiye’yi konuk ediyor satırlarına.

+ Yorum Gönder