+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Balık yedikten sonra ne zamana kadar süt içilmemelidir? Dr.A. Selçuk Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Balık yedikten sonra ne zamana kadar süt içilmemelidir? Dr.A. Selçuk

  Sual: Merhaba arkadaşlar öncelikle bu konuyu bende sizin gibi googleden arama yaparak bulmaya çalıştım fakat diğer yandan cevabı bulunca buradada paylaşmak istedim bilgilendirmek amacıyla.


  Öncelikle sizlere şunu belirteceğim.
  Balığın içinde fazla miktarda protein vardır.
  Aynı şekildede sütün içindede protein vardır.
  Peki protein kaynağı olan iki besini beraber aldığımızda neden zehirlenelim?

  Sorumuz: şu balık ile birlikte süt veya süt ürünleri tüketmek. zehirlenmeye neden olurmu?

  Cevap: Kısmen yanlış!

  Kısmen yanlış çünki aslında zararı olmayan balığı tüketiminde dikkatli olunmadığı takdirde tüketirsek zehirlenme riski ile karşı karşıya gelmiş oluruz.

  Konuyu açmak gerekirse:

  Balığın içinde çok fazla miktarda protein bulunmaktadır ve balık yaşamını yitirdikden bir süre sonra yavaş yavaş balıkda zararlı bakteriler üremeye başlar. Zararlı bakteriler üreten balık bozulmuş kabul edilir.
  Bozulmaya başlayan ( YETERİNCE TAZE OLMAYAN) Balığı tüketdikten sonra normalden fazla miktarda süt tüketmek (1 bardakdan fazlası) sütün içindeki kapsülsüz bakteriler zararlı bakteriler ile yer değiştirir ve normal balıkta etkisini göremediğimiz bakterilerden daha fazla bakteri üreterek zehirlenme diye tabir ettiğimiz bakterilenme olayı meydana gelir.
  Yani esas olarak eğer denizin yanında balık tutuyorsanız ve içmek içinde sadece bir sütünüz var ise korkmadan süt ile balığınızı tüketebilirsiniz. ama diğer yandan şehir yaşamı nedeniyle market veya pazarlardan alınan ve taze diye kandırıldığımız balıkları alıp tüketmekle birlikte çoğu zaman süt bile içmeden zehirlenme tehlikesiyle karşıyayızdır aslında. Kısaca bu zehirlenme fazla miktardaki histamin proteinin artışıyla meydana gelmektedir.

  Öte yandan bu zehirlenmeyi önlemek için öncelikle histamin protenin etkisini yitirmesini beklemeliyiz. Yani balık tükettikden sonra EN AZ!!!!!!!!
  8 saat SÜT VEYA SÜT ÜRÜNLERİ KESİNLİKLE TÜKETİLMEMELİDİR!!

  Halkarasında efsanevi balık zehirlenmesine ilaç olarak bilinen yoğurt bile aslında biliçsiz bir şekilde kullanılmasından dolayı zararlıdır. Elinizde son çare olarak kaldığında bu tedavi yöntemini deneyin diğer şekilde zararı olabilir. ? 2. 2
  Muhasibi
  Editör

  Cevap: Balık yedikten sonra ne zamana kadar süt içilmemelidir?


  Reklam  Cevap: Tesekurler bilginiz icin ama ben 5 saat once balik yedim ve dondurucuda olan baliktan yapmistim 5 saat aradan sonra sutlac yedim birsey olurmu acaba diye arastirmaya kalktim yani 8 saati doldurmadim daha eger birsey olmazsa sizlerle tekrar paylasirim iyi aksamlar

 3. 3
  Misafir
  Balık yedim, peynir yedim, yoğurt yedim, bu yazıyı gördüm süt içmekten vaz geçtim acaba içsemmi aklımda kalacağına midemde kalsın.

 4. 4
  Misafir
  Teşekkürler bilgi için çok önemli bir bilgi benim için ...

 5. 5
  Misafir
  Ya Ben 30 dakika önce balık yedim yogurt yesem bisi olur mu?

 6. 6
  Misafir
  Ya Ben 30 dakika önce balık yedim yogurt yesem bisi olur mu?
  Taze olduktan sonra sıkıntı yok

 7. 7
  Misafir
  Detaylı vermiş olduğunuz bilgileriniz için teşekkür ederiz

 8. 8
  Misafir
  yArım kilo hamsi 4 saat SONRA 1 bardak süt bakalım ne olacak

 9. 9
  NuN
  Üye
  balıktan sonra süt içmiyorum ama ayransız balık da yemem

 10. 10
  Misafir
  arkadaşlar benim kardeşim balık yedi ondan sonra yanlışıkla ve unutarak süt içti hemen lavobaya gidip parmağını boğazına sokarak çıkarmaya çalıştı benim nedemek istediğimi anladınız sonra da çıkardı ve yattı bir şey de olmadı eyer sizde unutursanız aynı taktiği yapabilirsiniz...

 11. 11
  @hmet
  Üye
  kardeşim balık yedi ondan sonra yanlışıkla ve unutarak süt içti hemen lavobaya gidip parmağını boğazına sokarak çıkarmaya çalıştı
  balıktan sonra süt içilebilir ama bayat olmamak şartıyla

 12. 12
  Misafir
  Teşekkürler ne zaman içmem gerektiğini öğrendim

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu

balık yedikten sonra süt içilir mi

balik yedikten sonra sut icilirmi

balıktan sonra süt

balık yedikten kaç saat sonra süt içilir

balık yedikten sonra süt içilirmi

balık yedikten sonra süt içmek

balık yedikten sonra süt