+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Deve hörgücü ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Deve hörgücü ile ilgili hadisler


 2. 2
  arifselim
  Yönetici

  Yorum: Deve hörgücü ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: Selamun aleykum. Deve hörgücü hakkında geçen hadisi şerifler genellikle başlarını örten kadınların saçlarını başlarının üzerinde deve hörgücüne benzer şekilde yapmalarını yasaklayan hadisi şeriflerdir. Bu konuda geçen hadisi şerifler şöyledir:

  -- Bana Züheyr b. Harb rivayet etti. (dedi ki) : Bize Cerir Süheyl'den, o da babasından, o da Ebû Lîüreyre'den naklen rivayet etti. (şöyle demiş): Resulullah (asm):
  “Cehennemliklerden iki sınıf vardır ki, ben onları görmedim. (Biri) Beraberlerinde sığır kuyrukları gibi kamçılar olup, onlarla İnsanları döven bir kavim, (diğeri) giyinmiş, çıplak, eğrilmiş ve eğrilten bir takım kadınlardır! Başları eğri deve hörgüçleri gibidir. Bunlar cennete giremeyecek, onun kokuşunu da duyamayacaklardır. Hâlbuki cennetin kokusu şu kadar ve şu kadar mesafeden duyulacaktır.” buyurdular. (Müslim, Cennet, 52 ( 2128)

  -- Peygamber Efendimiz (asm) hadis-i şeriflerde bayanların başlarını deve hörgücü gibi yapmalarını yasaklamıştır
  Abdullah b. Ömer’den (ra) Resulullah’ın (asm) şöyle buyurduğunu duyduğu rivayet edildi:
  “Ümmetimin son zamanlarında hayvanlar üzerindeki eğerlere binen bir takım adamlar olacak ki; onlar, mescitlerin kapısı önünde konaklayan, kadınlarının üzerinde süslü elbiseler olduğu halde çıplak, vücudlarının bazı kısımları açık ve başlarını deve hörgücü gibi çeşitli süslerle kabartmışlardır. İşte o kadınlar, Allah’ın rahmetinden uzak olup lanetlenmişlerdir. Eğer sizden sonra başka bir ümmet gelecek olsaydı, sizden önceki ümmetlerin kadınlarının size hizmet ettiği gibi sizin kadınlarınız da onlara hizmet ederlerdi.” (İbn-i Hıbban)

  -- Resulullah (asm) bir rivayette:
  “Ateş ehlinden iki sınıf vardır. Henüz onları görmedim. Yanlarında sığır kuyruğu gibi bişeyler taşıyıp onu insanlara vuran insanlar; giyinmiş çıplak kadınlar ki bunlar Allah’a (cc) taatten dışarı çıkmışlardır. Bunlar, başkalarını da baştan çıkarırlar başları deve hörgücü gibidir. Bu kadınlar cennete girmek şöyle dursun, kokusunu dahi almazlar. Halbuki onun kokusu şu kadar uzak mesafeden duyulur.” buyurdular. (Müslim)

+ Yorum Gönder

deve hörgücü ile ilgili hadisler

deve hörgücü hadisdeve hörgücü ile ilgili hadisdeve hörgücü ile ilgili ayetdeve hörgücü hadisideve hörgücü ile ilgili ayetlerdeve hörgücü başörtüsü hadis