+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Erkeği ve dişiyi de Allah yarattığı halde, “Erkeği ve dişiyi yaratana andolsun ki” (Leyl, 3) ayetinde Allah kendisine yemin mi etmiştir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Erkeği ve dişiyi de Allah yarattığı halde, “Erkeği ve dişiyi yaratana andolsun ki” (Leyl, 3) ayetinde Allah kendisine yemin mi etmiştir?


 2. ebuturab
  Site Doktoru

  Cevap: Erkeği ve dişiyi de Allah yarattığı halde, “Erkeği ve dişiyi yaratana andolsun ki” (Leyl, 3) ayetinde Allah kendisine yemin mi etmiştir?


  Reklam  Cevap:
  Erkeği ve dişiyi de Allah yarattığı halde, “Erkeği ve dişiyi yaratana andolsun ki” (Leyl, 3) ayetinde Allah kendisine yemin mi etmiştir?
  Değerli kardeşimiz;
  - Allah’ın kendisine yemin ettiğini gösteren başka ayetler de vardır. (örneğin bk. Şems suresi: 5-6-7.ayetleri)

  - Kur’an’daki bütün kasemler/yeminler Allah’ın kudretinin harika sanat eserine işaret etmeye yöneliktir. Ve insanları gaflet uykusundan uyandırmak için şok etkisi yapan bazı hakikatlere şiddetle vurgu yapmak içindir.

  Erkeklik ve dişilik olgusu Allah’ın varlığını gösteren en açık belgelerin başında gelir. Çünkü, bir çiftin canlı varlıkların dünyaya gelmesine vesile olacak şekilde dizayn edilmesi, tesadüfe verilemez.

  Keza, dünyada bir varlığın varlığını gösteren en açık belgesi onun hayatıdır. Hayatın kaynağı dünyada yoktur. Ruh malzemesi ancak ruhlar aleminden gelebilir. O halde, bu canlılara hayatı bahşeden yaratıcı herşeye kadirdir, hayat sahibidir.

  - Özellikle insan hayatı bin bir ism-i ilahinin tecellilerine mazhar olduğundan her yönüyle Allah’ın sonsuz ilmini, kudretini, merhametini, hikmetini gösteren canlı birer belgedir. Bunlara yemin edilmesi, insanın nazarını kendi yapısına, biyolojik, psikolojik ve diğer manevi donanımlarına çeker. “Kendini bilen Rabbini bilir” hakikatine bir pencere açar..

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet+ Yorum Gönder