+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kefaret orucuna kalkmaz kuşluk vaktinden önce niyet ettim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kefaret orucuna kalkmaz kuşluk vaktinden önce niyet ettim

  Sual: kefaret orucunu tutmaya başladım bir gün sahur yapamadım kalkar kalkmaz kuşluk vaktinden önceydi,niyet ettim diile kalben zaten niyetimi almştım tekrar mı başlamalıyım yoksa devam mı etmeliyim. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: kefaret orucuna kalkmaz kuşluk vaktinden önce niyet ettim


  Reklam  Cevap: Hanefi mezhebine göre ramazan orucu, nâfile oruçlar ve vakti belirtilmiş adak (nezr-i muayyen) oruçlarının niyet etme vakti gün batımından başlayıp ertesi günün kuşluk vaktine hatta öğle namazı vaktinin girmesinden az önceki vakte kadar devam eder. Öğle vakti girdikten sonra artık hiçbir oruca niyet edilemez.

  Başlanmış fakat bir sebeple bozulmuş nafile oruçlar ile, Ramazan ayında tutulamayan oruçların kazası için tutulan oruçlarda niyet imsak vaktine kadardır. Yine Ramazanda bile bile yapılan yeme, içme ve cinsi münasebetten dolayı tutulacak olan Kefaret orucu içinde yine niyet etme vakti imsaktır.


  Akşam vakti güneş batmadan bir sonraki güne niyet edilemez. Niyet için kesin ifade kullanılmalıdır. Muallakta olan, herhangi bir şarta bağlanan niyetler geçerli değildir. “Yarın şu işim olursa oruç tutarım” şeklinde yapılacak niyetler muteber değildir. Sahura kalkmış bir kişi niyet etmeyi unutsa dahi sahura kalkması niyet yerine geçer. Akşam vakti girdikten sonra imsak vaktine kadar yeme, içme ve ailevi münasebette bulunmak serbesttir.

  Ahmet ÜNAL
  Vaiz


+ Yorum Gönder