+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kardeş ve arkadaş olarak sorumluluklarımız nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kardeş ve arkadaş olarak sorumluluklarımız nelerdir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: kardeş ve arkadaş olarak sorumluluklarımız nelerdir?


  Reklam  Cevap: Ben istediğim gibi yaşarım, kimse karışamaz diyemezsin. Olmaz böyle şey, çünkü insanların sorumlulukları vardır.
  Özelikle bir müslüman hiçbir zaman bencil düşünemez ve de bencil olamaz.

  1-Önce bizi yaradan, var eden yüce rabbimiz Allah’a karşı sorumluluklarımız vardır. Bunlara tek kelime ile ‘kulluk’ diyebiliri. Yani müslüman olan, ‘müslümanım’ diyen herkesin Allah’a karşı sorumluluğunu, yani kulluk görevini yerine getirmesi gerekir. Kulluk görevi olan sekiz fiili amel’li yerine getirmek mecburiyetindedir. Bunlara ‘Efal-i Mükellefin’ de denilir. Bu sekiz kısım amel ve işler Farz, Vacip, Sünnet, Müstehap, Mübah, Haram, Mekruh, Müfsit’tir.

  2-İnsanların kendilerine karşı sorumlulukları vardır. Yüce rabbimizin bize verdiği nimetleri istediğimiz gibi kullanıp harap edemeyiz. Örnek verecek olursam, Allah’ın bize verdiği vücudumuzu uyuşturucu, alkol vs. gibi şeylerle harap edemeyiz.

  3-Ailemize karşı sorumluluklarımız vardır. Eğer annemiz babamız bize bu yaşa kadar bakmışsa, yememiş yedirmiş, içmemiş içirmiş, giymemiş giydirmişse, bizlerin de onlara karşı sorumlulukları vardır. İyi bir evlat olmalı, onların razılığını almalıyız.

  4-Müslümanın eşine karşı sorumluluğu: Bunların bazılar maddi, bazıları manevi, bazıları da sosyaldir.
  Her müslüman bunları da yerine getirmek zorundadır. Karşılıklı anlayış içerisinde olunmalıdır. Hiçkimse ‘ben istediğimi yaparım’ diyemez.

  5-Çocuklarımıza olan sorumluluklarımız: Bu konu sadece maddi yanıyla düsünülmemeli, yani ‘karnını doyuruyorum, üstü başı da var, bir çatı altında yaşıyor’ deyince sorumluluk üzerimizden kalkmaz. Özellikle çocuklarımıza iyi bir eğitim, iyi bir kimlik vermeli, dinimizi, örf ve adetlerimizi iyi şekilde öğretmeli ve pratik de ettirmeliyiz ki çocuklarımız iyi bir kişiliğe sahip olsun.

  6-Toplumun bir ferdiysek topluma karşı da sorumluluklarımız vardır. Çevremizde olup bitenler hakkında duyarsız kalamayız.
  Birkaç hadis-i şerifle örnek vereyim:
  ‘Komşusu açken kendi tok yatan bizden değildir.’
  ‘İman etmedikçe cennete gidemezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız.’
  ‘Müslüman öyle biridir ki, kuzeydekinin ayağına diken batsa güneydeki bunun acısını çeker.’
  Hadis-i şerifler ne güzel yorumluyor topluma karşı olan sorumluluklarımızı.
  Bir de yabancı bir ülkede azınlık bir toplumdansan, ona göre daha dikkat etmelisin.
  Senin hareketinden toplum zarar görmemeli, yani yabancı bir vatandaş senin yüzünden
  ‘bu Türkler böyle’ veya ‘müslümanlar böyle’ dememeli.

  7-Son olarak da devlete olan sorumluluklarımız var ki, bunlar da kanunlardır.

  Adnan Yıldız


+ Yorum Gönder
arkadaş olarak sorumluluklarımız,  kardeş olarak sorumluluklarımız,  arkadaş olarak sorumluluklarımız nelerdir,  arkadaş olarak sorumluluklarım,  kardeş olarak sorumluluklarımız nelerdir,  kardeş olarak sorumluluklarım,  arkadaş olarak sorumluluklarım nelerdir