+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Masturbasyon yapmak haram mı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Masturbasyon yapmak haram mı ?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Masturbasyon yapmak haram mı ?


  Reklam  Cevap: İslam Dini Evli Erkek ve Kadınların Cinsel İlişkisi haricindeki tüm Cinsel birleşimleri yasaklamıştır ve Büyük Günahlardan saymıştır.Peki İslam Dini Masturbasyona nasıl bakar?Fiziksel açıdan zararları varmıdır? Evli olmayan Bekar Gençlerin Cinsel ihtiyacını ne şekilde gidermelidir?

  Cinsel zevk büyük bir nimettir. Zina yoluyla olmamak şartıyla tadılması gerekir. Bekarlar eğer cinsel baskı altında kalır ve bunu da başka bir yoldan (oruç, sanatlarla ilgilenme, çeşitli hobiler…) gideremezse ihtiyaç kadar mastürbasyon yapabilir. Tıp uzmanlarına göre çok sık olmazsa sağlığa zararı olmazmış.

  Bu Konuda Hayreddin Karaman’ın Helaller ve Haramlar Kitabında özetle şöyle değerlendirilmiş :

  “Eli ile temas ederek boşalma âdeti bilhassa yeni yetişen gençler arasında yaygındır. İmam Mâlik; “onlar eşleri ve cariyeleri dışında, mahrem yerlerini herkesten korurlar; doğrusu bunlar yerilemezler. Bu sınırları aşmak isteyenler; doğrusu bunlar aşırı gidenlerdir” âyetine dayanarak, bu fiilin sınırı aşmaya dahil ve haram olduğunu ileri sürmüştür.
  Ahmed b. Hanbel ve İbn Hazm’a göre “meni, vücudun dışarı atmaya muhtaç olduğu birşeydir; onu eliyle atan, kan aldıran gibidir ve caizdir.” Ancak Hanbelî fukahâsı bunu “zinâya düşme tehlikesi ve evlenme imkânından mahrum bulunma” şartlarına bağlamışlardır.
  Mezkur fiil İmam Şâfiî’nin son içtihadına göre haramdır. Hanefîlere göre tahrimen mekruhtur; ancak “yapmadığı takdirde zinâya düşeceğinden korkan bir gencin affedileceği umulur.” denilmiştir. Alışkanlık yaptığı ve sıhhati bozduğu takdirde yasak fiiller arasında gireceği şüphesizdir.


+ Yorum Gönder