+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimizin vefatından sonra eşlerinin bir daha evlenmemesinin sebebi saygıdan mıdır sebepleri nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimizin vefatından sonra eşlerinin bir daha evlenmemesinin sebebi saygıdan mıdır sebepleri nedir?

  Sual: peygamber efendimiz öldükten sonra dul kalan eşleri ile hiç kimsenin evlenememesinin asıl sebebi efendimize gösterilen saygı mıdır yoksa bu konuyla ilgtili kesin bir hüküm bir allah tarafından emir mi var lütfen cevaplayın şimdiden çok teşekkür ederim.... ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Peygamberimizin vefatından sonra eşlerinin bir daha evlenmemesinin sebebi saygıdan mıdır sebepleri nedir?


  Reklam  Cevap: Ahzab suresi, 53. Ayet:

  "Ey iman edenler! Peygamberin evlerine vaktine bakmaksızın ve yemeğe izin verilmedikçe girmeyin. Fakat çağırıldığınız vakit girin. Yemeği yediğinizde de hemen dağılın. Sohbet etmek için de izinsiz girmeyin. Çünkü bu haliniz Peygambere eziyet veriyor, ama o sizden utanıyor. Fakat Allah gerçeği söylemekten utanmaz. Hem O'nun hanımlarına bir ihtiyaç soracağınız vakit de perde arkasından sorun. Böyle yapmanız hem sizin kalbleriniz ve hem de onların kalbleri için daha temizdir. Hem sizin Resulullah'a eziyet etmeye hakkınız yoktur. Ondan sonra hanımlarını da ebediyyen nikâh edemezsiniz. Çünkü bu Allah katında çok büyük bir günahtır."

  «Allah'ın peygamberini incitmeniz ve kendisinden sonra O'nun eşleriyle evlenmeniz size asla helâl değildir. Böyle bir şey yapmanız Allah yanında çok büyük (bir günah)tır.»
  Peygamber (A.S.) Efendimiz nasıl bütün mü'minlerin en yakın dostu İse, eşleri de bütün mü'minlerin anneleridir.
  Onlardan her biri Peygamber mektebinde eğitilip yetiştirilen örnek hanımlardır. Hayatlarının her cephe-si diğer kadınlara ışık tutacak özelliktedir. O bakımdan Peygamber (A.S.) Efendimiz'in vefatından sonra hayatta kalan eşleriyle herhangi bir mü'minin evlenmesi kesinlikle yasaklanıp en büyük günahlardan sayılmıştır.
  Artık bu konuda kalbinde bir şeyler gizleyenler de uyarılıyor ve daha nezih düşünmeleri, daha saygılı olmaları isteniliyor.

  (bk. Celal Yıldırım, İlmin Işığında Asrın Kur’an Tefsiri, Anadolu Yayınları: 9/4887.)
  S.İslmyt


 3. Muhasibi
  Editör
  Peygamberimizin eşleriyle hem bu dünyada, hemde oteki dünyada evlenmek yasaklanmıştır.

  Ahzab/53. "... O'nun eşlerini nikahlamanız asla caiz değildir. Doğrusu bu, Allah katında büyük şeydir."


+ Yorum Gönder
peygamber eşleri neden evlenemez