+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İmam nikahı şartmıdır bu kuranı kerimde ayeti varmı? veya hadis Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İmam nikahı şartmıdır bu kuranı kerimde ayeti varmı? veya hadis


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: imam nikahı şartmıdır bu kuranı kerimde ayeti varmı? veya hadis


  Reklam  Cevap: İslami hükümlere göre nikah, evlenme ehliyetine sahip ve aralarında evlenmelerine dini açıdan bir engel bulunmayan kadın ile erkeğin (veya vekillerin) şahitlerin huzurunda "...seni aldım, sana vardım... nikahladım zevceliğe kabul ettim..." gibi sözlerle, birbirleriyle evlenmeleri konusunda karşılıklı rızalarını ifade etmelerinden (îcap ve kabulden) ibaret bir akittir. Bu nikah akdinin gizli değil kendi ailesi ve yakın çevresinin bilgisi dahilinde icra edilmesi ihmali uygun olmayan bir görevdir.
  Nikahın mutlaka din görevlisi veya bir başka şahıs tarafından kıyılması gerekmez. Evlenecek olan kadın ve erkeğin (veya vekillerinin) şahitler huzurunda ailesi ve yakın çevresinin bilgisi dahilinde alenen, "...aldım, ...vardım...." gibi sözleriyle nikah akdedilmiş olur.Burada nikah kıyan şahsın görevi, evlenenlere nikahın akdi için gereken şartları yerine getirmek ve bu akdin resmen tescil işlemini yapmaktır.İmamın görevi ise dua etmekten ibarettir.
  Resmi prosedür doğrultusunda kıyılan nikah dinen de geçerli bir evlilik aktidir. Buna göre resmi nikahtan sonra dini nikah adı altında yeni bir nikah akdi gerçekleştirmeye gerek yoktur.
  Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi Diyanet İşleri Başkanlığı, "İslam İlmihali" 2. Cildinde bulabilirsiniz
  Sakarya il müftülüğü+ Yorum Gönder
kuranda imam nikahı,  kuranda nikah,  imam nikahi sartmi,  imam nikahı kuranda geçiyormu,  imam nikahı şart mı,  imam nikahi sartmidir,  kuranda imam nikahı var mı