+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Telefon ile dini nikah caiz mi sahih mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Telefon ile dini nikah caiz mi sahih mi?


 2. ebuturab
  Site Doktoru

  Cevap: Telefon ile dini nikah caiz mi sahih mi?


  Reklam  Cevap:
  Erkek ve kızın ayrı mekanlarda olup telefon ile şahitler huzurunda olmaksızın, birbirlerine helallik talep etmesi şartıyla nikah kıyılmış olunur mu?
  İmam nikahına imamın uzaktan telefonla katılması caiz midir?

  eger erkek ve kadın uzaktaysa vekalet verilerek imam nikahı kıyılır mı?
  1)nikah için telefonda vekalet verirken tam olarak ne söylenmeli? 2)bu esnada kadının yanındada vekalet verdiğine dair iki şahitin bulunması gerekli mi?

  Soru

  1)nikah için telefonda vekalet verirken tam olarak ne söylenmeli?
  2)bu esnada kadının yanındada vekalet verdiğine dair iki şahitin bulunması gerekli mi?
  3)böyle bir nikahın aşamalarını belirtir misiniz nasıl olmalı?
  4)vekalet alan kişi yapılan nikahın sahih olması için hangi lafızları kullanmalı?
  5)evlenecek olan erkek evleneceği kadından vekalet alabilir mi? alabiliyorsa bu süreç nasıl devam eder (hanefi mezhebine göre)

  Cevap

  1. Nikah için telefonda vekalet vermek caizdir. Evlenecek bayanın: "Beni falanca adamla evlendirmesi için filanca adamı vekil tayin ediyorum /veya ettim" demesi yeterlidir. Ancak evlenecek bayan, Şafii mezhebinde ise, kendisi vekalet veremez. Bu vekaleti kadının babası, yoksa erkek kardeşi, o da yoksa yakınlık sırasına göre erkek bir velisinin vekalet vermesi gerekir. Bu takdirde o erkek: "Velisi bulunduğum falanca kızımızı filanca kimseyle evlendirmesi için şu adamı vekil tayin ettim" diyecektir. Her iki durumda da vekâleti alan kimse kısaca: "Ben de bana verdiğiniz vekâleti aldım kabul ettim" diyecektir.
  2. Kadının yanında değil, vekâleti alan kimsenin yanında iki şahidin bulunması sünnettir. Ayrıca vekâlet verildiği zaman mehrin tayin edilmesi de uygun olacaktır. Bilindiği üzere, mehir nikahın şartı değildir. Fakat mutlaka olması gereken bir vecibedir. Daha sonra, özellikle bir ihtilafın vukuunda sıkıntı çekmemek için nikah esnasında mehrin belirlenmesinde fayda vardır.
  3. İfade edildiği gibi, önce vekâlet verilecek, vekâlet alınacak, vekil olan kimse ile damat veya onun vekili arasında nikah akdi yapılacaktır. Nikahta iki şahidin bulunması şarttır. Türkiye'de resmî nikah olmadan imam nikahının kıyılması yasaktır. Aslında bu, hakları korumak için de önemli bir şeydir.
  4. Cevabı birinci maddede vardır.
  5. Kadın evleneceği erkeğe evlenmeleri için vekalet verebilir mi?
  6. Bir kızın anne ve babanın rızası olmadan bir erkekle nikah kıyması doğru mudur?
  Selam ve dua ile... Sorularla İslamiyet


 3. Misafir
  Hocam imam nikahinda şahit dini bütünlüğüne inandığımız birisi olursa daha mi iyi olur ? Şahit telefon üzerinden şahitlik yapabilir mi ?

 4. Misafir
  hocam biz imam nikahı kıymaak isttiyoruz ben ve nişanlım uzakayız ama telefondan nikah kıyılır mı kıyılırsa da ne demek gerek ne yapmak gerek

 5. Misafir
  Şahitler we erkek biarada ike. Kadının telefondan ewet. Demesi ile nikah olurmu

+ Yorum Gönder
telefonda nikah kıyılır mı,  telefonda imam nikahı kıyılır mı,  telefonda dini nikah kıyılır mı,  telefonla dini nikah kıyılır mı,  uzaktan imam nikahı kıyılır mı,  telefonla nikah kıyılır mı,  telefonda dini nikah