+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Fotograf bulunan eve rahmet melekleri girmediğinden dua yı başka oda da mı yapmamız gerekiyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Fotograf bulunan eve rahmet melekleri girmediğinden dua yı başka oda da mı yapmamız gerekiyor?

  Sual: Bızım salonumuzda aıle fotograflarımız ve 2 adet tablo bulunmakta.sımdıye kadar hıc bunlar hk dusunmeemıstım ancak bunların oldugu yere rahmet meleklerının gelmeyecegını dualarımızın kabul olmayacagını duydum.dıger odalardamı dua edıcez?yoksa bunları hepden kaldırmalımı ? 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: fotograf bulunan eve rahmet melekleri girmediğinden dua yı başka oda da mı yapmamız gerekiyor?


  Reklam  Cevap: “Melekler, içerisinde köpek ve tesâvîr bulunan eve girmezler” (Buhârî, “Libâs”, 88).

  “Melekler, içerisinde sûret bulunan eve girmezler; kumaş üzerindeki desen ve nakış müstesna” (Buhârî, “Libâs”, 92).

  Hz. Âişe’den rivayet edildiğine göre, Âişe bir defasında üzerinde (hayvan) resimleri bulunan bir minder almıştı. Hz. Peygamber bunu görünce kapının önünde bekledi ve içeri girmedi. Hz. Âişe, Resûl-i Ekrem’in yüzünde hoşnutsuzluk işaretlerini görünce, “Yâ Resûlallah! Allah’tan ve Allah’ın Resulü’nden bağışlanma dilerim. Bir kusur mu işledim?” dedi. Hz. Peygamber, üzerinde resim bulunan minderi göstererek “Şu minderin burada işi ne?” buyurdu. Âişe “Yâ Resûlallah! Onu, kâh oturasın, kâh yaslanasın diye senin için satın almıştım” dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber, “Bu resimleri yapanlara kıyamet gününde azap edilir ve onlara ‘Hadi bakalım, yaptığınız şu sûretlere bir de can verin’ denilir. İçinde resimler bulunan eve melekler girmez” (Buhârî, “Libâs”, 95; hadisin şerhi için bk. İbn Hacer, Fethu’l-bârî, V, 228-229; Kâmil Miras, Tecrîd-i Sarîh Tercemesi ve Şerhi, VI, 414).

  En güzeli asmamali kardesim.Selam ile..

+ Yorum Gönder