Konusunu Oylayın.: Sude naz ismi hakkında benim adım sude naz size bir sey sorsam cevaplar mısınız sude naz ismi Kur'anda geçiyor mu?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
Sude naz ismi hakkında benim adım sude naz size bir sey sorsam cevaplar mısınız sude naz ismi Kur'anda geçiyor mu?
 1. 25.Şubat.2012, 15:00
  1
  Misafir

  Sude naz ismi hakkında benim adım sude naz size bir sey sorsam cevaplar mısınız sude naz ismi Kur'anda geçiyor mu?


  Sude naz ismi hakkında benim adım sude naz size bir sey sorsam cevaplar mısınız sude naz ismi Kur'anda geçiyor mu? Mumsema benim adım sude naz size bir sey sorsam cevaplar mısınız sude naz ismi kurAN da geçiyor mu


 2. 25.Şubat.2012, 15:00
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  benim adım sude naz size bir sey sorsam cevaplar mısınız sude naz ismi kurAN da geçiyor mu

 3. 25.Şubat.2012, 18:16
  2
  rana
  Aciz Kul

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 07.Temmuz.2007
  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 5,592
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 69
  Bulunduğu yer: Almanya

  Cevap: sude naz ismi hakkında - benim adım sude naz size bir sey sorsam cevaplar mısınız sude naz ismi Kur'anda geçiyor mu?
  Soru: Kızımıza Sude ismini koymak istiyoruz. Anlamı nedir? Dinen bir sakıncası var mıdır?

  Cevap:
  Sûde; Farsça ‘sürmek’, ‘değmek’, ‘ezmek’, ‘ezilmek’, ‘sıvamak’ gibi anlamlara gelen Sûden (سودن) kökünden türemiş bir sıfat-isimdir. (Ziya Şükûn, Farsça-Türkçe Lûgat = Gencine-i Güftâr Ferheng-i Ziyâ, MEB, İstanbul, 1996, c: 2, s: 1233)Buna göre Sûde, sürmüş, sürülmüş, ezmiş, ezilmiş manalarına gelmektedir. Türk Dil Kurumu, Kişi Adları Sözlüğü’nde bu isim için “sürülmüş”, “sürmeli, boyalı” karşılığını vermiştir.Halk arasında Sûde’nin “cennette bir su damlası” anlamında olduğu yaygın olsa da biz bu anlama rastlayamadık. Bu ismi koymanızda herhangi bir sakınca olmamasına rağmen bu ismin yerine Sevde ismini tavsiye ederiz. Sevde, Peygamberimizin hanımlarından olup, mü’minlerin annesi olma şerefine nail olmuştur. 4. 25.Şubat.2012, 18:16
  2
  Aciz Kul  Soru: Kızımıza Sude ismini koymak istiyoruz. Anlamı nedir? Dinen bir sakıncası var mıdır?

  Cevap:
  Sûde; Farsça ‘sürmek’, ‘değmek’, ‘ezmek’, ‘ezilmek’, ‘sıvamak’ gibi anlamlara gelen Sûden (سودن) kökünden türemiş bir sıfat-isimdir. (Ziya Şükûn, Farsça-Türkçe Lûgat = Gencine-i Güftâr Ferheng-i Ziyâ, MEB, İstanbul, 1996, c: 2, s: 1233)Buna göre Sûde, sürmüş, sürülmüş, ezmiş, ezilmiş manalarına gelmektedir. Türk Dil Kurumu, Kişi Adları Sözlüğü’nde bu isim için “sürülmüş”, “sürmeli, boyalı” karşılığını vermiştir.Halk arasında Sûde’nin “cennette bir su damlası” anlamında olduğu yaygın olsa da biz bu anlama rastlayamadık. Bu ismi koymanızda herhangi bir sakınca olmamasına rağmen bu ismin yerine Sevde ismini tavsiye ederiz. Sevde, Peygamberimizin hanımlarından olup, mü’minlerin annesi olma şerefine nail olmuştur.

+ Yorum Gönder