+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sude naz ismi hakkında benim adım sude naz size bir sey sorsam cevaplar mısınız sude naz ismi Kur'anda geçiyor mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sude naz ismi hakkında benim adım sude naz size bir sey sorsam cevaplar mısınız sude naz ismi Kur'anda geçiyor mu?


 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: sude naz ismi hakkında - benim adım sude naz size bir sey sorsam cevaplar mısınız sude naz ismi Kur'anda geçiyor mu?


  Reklam  Cevap: Soru: Kızımıza Sude ismini koymak istiyoruz. Anlamı nedir? Dinen bir sakıncası var mıdır?

  Cevap:
  Sûde; Farsça ‘sürmek’, ‘değmek’, ‘ezmek’, ‘ezilmek’, ‘sıvamak’ gibi anlamlara gelen Sûden (سودن) kökünden türemiş bir sıfat-isimdir. (Ziya Şükûn, Farsça-Türkçe Lûgat = Gencine-i Güftâr Ferheng-i Ziyâ, MEB, İstanbul, 1996, c: 2, s: 1233)Buna göre Sûde, sürmüş, sürülmüş, ezmiş, ezilmiş manalarına gelmektedir. Türk Dil Kurumu, Kişi Adları Sözlüğü’nde bu isim için “sürülmüş”, “sürmeli, boyalı” karşılığını vermiştir.Halk arasında Sûde’nin “cennette bir su damlası” anlamında olduğu yaygın olsa da biz bu anlama rastlayamadık. Bu ismi koymanızda herhangi bir sakınca olmamasına rağmen bu ismin yerine Sevde ismini tavsiye ederiz. Sevde, Peygamberimizin hanımlarından olup, mü’minlerin annesi olma şerefine nail olmuştur.


+ Yorum Gönder