+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Faiz yiyen kişinin suratı cennette eşek gibi mi olacak ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Faiz yiyen kişinin suratı cennette eşek gibi mi olacak ?


 2. kibrit
  Devamlı Üye

  Cevap: Faiz yiyen kişinin suratı cennette eşek gibi mi olacak ?


  Reklam  Cevap: Hayır böyle bir kimse tövbe etmeden gitmişse, günahı kebair üzere ölmüş olur. Cennetten evvel uğrayacağı bir durak vardır. En doğrusunu Allah bilir.

 3. islamyolu
  Emekli
  kardeşim orada cennette eşek gibi olacak demişsin. bu yanlış bir cümledir. Cennet sıkıntı yeri degil. Cennete en son girecek müminin bile mükafatları saymakla bitmiyor. suratı cennette eşek gibi olacak doğru bir cümle olamaz. Mahşerde olacak dersen ona bir itiraz edemem. benim bilmedigim hadisi şerif vardır. Cünkü Mahşerde karnı üzerinde yürüyenler , başları üzerinde yürüyenler. çeşitli tiplerde gelenler olacaklar. Eşek suratında gelecek olanlarda olabilir böyle birşey hatırlıyor gibiyim Ama aklımda kaynak falan yok. Mahşer ile ilgili o çeşit hadisi şerifler vardır. Ama cennet ile ilgili yoktur.

  (Miraç gecesi, karınları ev gibi, içleri yılan dolu insanlar gördüm. Bunların kim olduğunu Cebrail aleyhisselama sordum. Faiz yiyenler olduğunu bildirdi.) [İbni Mace]

 4. gökhanagt
  Sorma neden?
  Bak Kur'an-ı Kerim de Allah celle celaluhu
  faiz yiyinler hakkında ne buyuruyor


  --------------------

  2:275
  - Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.

  2:276 -
  Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.

  2:278 -
  Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.

  2:279 -
  Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.

  3:130 - Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.

  4:161
  - Yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymaları, yasaklandıkları halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kılınan temiz şeyleri haram kıldık. Onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık.

  30:39 -
  İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz. Allah'ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekata gelince, işte onlar, malları kat kat artmış olanlardır.
  alıntı

+ Yorum Gönder