+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çocuklarda öğrenme yöntemleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çocuklarda öğrenme yöntemleri


 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Çocuklarda öğrenme yöntemleri


  Reklam  Cevap: Eğitimciler ailenin çocuğa doğru örnek olmaları gerektiğini ifade ederler. Çünkü çocuklar doğru yanlış kavramını pek ayırt edemediklerinden büyüklerin hatalarını göremezler. Ancak büyüklere benzemeye onlar gibi davranmaya çalışırlar.
  Taklit: Çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren çevrelerinde gördükleri duydukları şeyleri taklit ederler. Bu nedenle eğitimciler bu konuyu dikkate alarak ailenin çocuğa doğru örnek olmaları gerektiğini ifade ederler. Çünkü çocuklar doğru yanlış kavramını pek ayırt edemediklerinden büyüklerin hatalarını göremezler. Ancak büyüklere benzemeye onlar gibi davranmaya çalışırlar. Mesela kız çocuğu anne gibi giyinir, oyunlarında annenin tutumlarını taklit eder, erkek çocuk baba gibi konuşmaya ve onun gibi davranmaya çalışır.
  Taklit yöntemi tesirli bir yöntemdir. Bu çoğu zaman büyükler içinde geçerlidir. Mesela beğendiğiniz bir davranışa hayran kalır ve bu davranışın sahibini taklit etmeye başlarsınız. Bu yönüyle örnek olmak güçlü bir metottur.

  Ancak erişkin bir insan, neleri model alabileceğini aklının süzgecinden geçirir ve körükörüne taklit etmez. Nitekim hazreti Peygamber, kaynağını araştırmadan, bilinçsizce yapılan taklidi tasvip etmemiştir.Ama çocuklar bunu pek ayırt edemediklerinden büyüklerin rehberliğine ihtiyaç duyarlar.
  Özdeşleşme: Çocuğun beğendiği, kişinin davranışlarını ve yaşam şeklini kendine mal etmesidir. Ancak bu bir süre sonra kendileştirilir. Özellikle ergenler toplum tarafından güçlü görülen kimseleri özdeşim olarak seçerler. Bu geçici bir durumdur genç bir süre sonra kendini bulur ve kendisi olmayı başarır.
  Deneme yanılma yöntemi: Çocuk yanlış bir davranışın olumsuz neticelerini gördüğünde kendini geri çeker bir daha aynı şeyi yapmamaya çalışır.
  Bilgilendirme eylemi: Anne baba ve öğretmenler, çocuğu doğru davranış modeline yönlendirirken hangi davranışların yanlış olduğu konusunda da bilgi verirler.
  Haram helal ayrımının yapılması: Anne baba, çocuklara küçük yaştan itibaren haram, helal ayrımı yapmayı öğretmeli ve bunu kalıcı hale getirebilmek için zaman zaman çocuğu ödüllendirmelidirler.


+ Yorum Gönder