+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Büyük günah işleyenleri tekfir etmek doğru mudur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Büyük günah işleyenleri tekfir etmek doğru mudur?


 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Büyük günah işleyenleri tekfir etmek doğru mudur?


  Reklam  Cevap: Tekfir; lügatta, kişiye küfür isnadında bulunmak, kafir olduğunu ileri sürmek anlamına gelir.
  Ehl-i Sünnet imamları, büyük günah işleyen kimseleri işledikleri günahları meşru görmedikçe- mü’min kabul etmektedirler. Onun için mü’min kimse, işlediği günahtan ötürü -helal görmedikçe- tekfir etmemelidir.
  Allah-u Zülcelal, günahla meşgul olan mü’minleri tevbeye davet ederken, ayet-i kerimede şöyle buyurmaktadır:
  “Ey inananlar! Hep birlikte nasuh tevbe ile Allah’a tevbe edin.” (Tahrim
  Eğer bu kimseler günahlarından dolayı kafir olsaydılar, Allah-u Zülcelal onları mü’minler diye isimlendirmez ve: “Ey Kafirler! Allah’a tevbe edin.” derdi.
  Bunun gibi Adem aleyhisselam cennete girdiği zaman Allah-u Zülcelal onu malum ağaçtan menetmişti. Ne var ki Adem aleyhis-selam o ağacın yemişinden yedi. Bunun üzerine Allah-u Zülcelal: “Adem Rabbine karşı geldi de şaştı.” (Taha;121) buyurdu. “Adem Rabbine küfretti.” buyurmadı.
  Buradan da anlaşıldığı gibi, bir mü’min günahından ötürü tekfir edilemez. Bir kimse, birisine: “Sen kafirsin.” veya “Filan kişi kafirdir.” derse, şayet gerçekten kafir ise zaten mesele tamamdır. Yoksa o söz kendisine döner ve kendisi kafir olur.
  Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:
  “Bir kimse bir kimseye “Kafir” veya “Allah’ın düşmanı” derse ve böyle olmazsa mutlaka o söz kendisine döner.” (Buhâri, Müslim)

+ Yorum Gönder