+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allah-u Zülcelal'in dünyada görülmesi mümkün müdür? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allah-u Zülcelal'in dünyada görülmesi mümkün müdür?


 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: Allah-u Zülcelal'in dünyada görülmesi mümkün müdür?


  Reklam  Cevap: Ehl-i sünnet ve’l-Cemaate göre; Allah-u Zülcelal’i bu dünyada baş gözüyle hiç kimse göremez. Nitekim Allah-u Zülcelal ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:
  “Dağ’a bak, eğer o yerinde kalırsa sende beni göreceksin, buyurdu. Rabbi dağa teveccüh edince onu yerle bir etti ve Musa’da baygın düştü.” (Araf; 143)
  Allah-u Zülcelal dünyada görülmez. Çünkü rü’yet, lütufkarlığın son haddi ve ni’metlerin en üstünüdür. Mekanların en üstünü olan cennetten başka bir yerde, böyle bir ihsana nail olmak mümkün değildir. Eğer ni’metlerin en üstünü dünyada verilse o zaman fani dünya ile baki cennet arasında bir fark olmazdı.
  Hülasa; Allah-u Zülcelal, rü’yetin ahirette olacağını bildirmiş, dünyada olacağını haber vermemiştir. Bu sebeble Allah-u Zülcelal’in vermiş olduğu haberle yetinmek vacip olmuştur. Ancak evliyalar Allah-u Zülcelal’in nurî tecelliyatlarını görebilirler.

+ Yorum Gönder