+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İmansız olarak ölmeye sebep olan günahlar nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İmansız olarak ölmeye sebep olan günahlar nelerdir?


 2. Yetim
  Hadimul Müslimin

  Cevap: İmansız olarak ölmeye sebep olan günahlar nelerdir?


  Reklam  Cevap: Ebu Kasım el-Haki’ye: “İmansız olarak ölmeye sebep olan bir günah var mıdır?” diye sormuşlar; o da şu şekilde cevap vermiştir:
  Üç şey vardır ki, -Neuzübillah- insanın imanının kendisinden alınıp, imansız olarak dünyadan ayrılmasına sebep olabilir:
  1-) Üzerinde bulunan iman ve islam nimetine şükretmeyi terketmektir; bu hal, insanın dünyadan imansız olarak ayrılmasına sebeb olabilir.
  Hakikaten insan biraz derin olarak düşünürse, Allah-u Zülcelal’in bize iman vermiş ve islam dinine girmekle şeref-lendirmiştir. Bu nimete şükretmeyi terketmek, sekarat esnasında imansız olarak dünyadan ayrılmaya ve kıyamet gününde de ebedi olarak cehenneme girmeye sebep olur. Onun için daima; bizim için çok büyük bir şeref olan iman ve islam nimetinin kıymetini bilip: “Ya Rabbi! Bana bu iman nimetini verip, İslama girme şerefini nasip ettiğin için, sana sonsuz hamd-ü senalar olsun.” diye Allah-u Zülcelal’e şükretmemiz lazımdır.
  2-) İnsanın kendisinden imanın alınmasından korkmamasıdır. Oysa bu korkuyu daima kalpte hissetmek lazımdır. Peygamberler ve evliyalar dahi bu korkuyu taşımışlardır. Peygamberler emin oldukları halde bu korkuyu taşıdıklarına göre, bizim gece-gündüz bu korkuyu hiç aklımızdan çıkarmamamız lazımdır. Her ne kadar bunu yapamı-yorsak da; yine de son halimizden emin olmayıp biraz korkarsak, Allah-u Zülcelal bizim imanımızı İnşaallah-u Teala muhafaza edecektir.
  3-) İnsanların birbirleri arasında bulunan haklara riayet etme-yip, birbirlerine zulüm yapmalarıdır; halbuki insan dünyada daima mazlum olmalıdır. Çünkü kıyamet gününde bir çok insan, zalim olan kimsenin yakasından tutarak: “Senden imanını almayıncaya kadar razı olmam.” dediği zaman, zalim olan kişi ne yapabilir ki?
  Allah-u Zülcelal mazlum olan kulu razı oluncaya kadar, zalimden alıp ona verecektir.
  Onun için insan bunlara çok dikkat etmeli, daima imanını muhafaza etmeye gayret gösterip, son nefesinde halinin ne olacağını düşünerek, o zamana hazırlık yapmalı ve diğer insanlara zulüm yapmaktan uzak durmalıdır. Bu üç sıfatı üzerinde bulundurursa, Allah-u Zülcelal’in kendisine nasip etmiş olduğu iman nimetini muhafaza etmiş olur.

+ Yorum Gönder