+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hangi kur an meallerine güvenmeliyiz ? yani kimlerin? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hangi kur an meallerine güvenmeliyiz ? yani kimlerin?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: hangi kur an meallerine güvenmeliyiz ? yani kimlerin?


  Reklam  Cevap: Türkiye Diyanet vakfı mealine güvenebilirsiniz

 3. Muhasibi
  Editör
  Türkiye Diyanet vakfı mealine güvenebilirsiniz
  Mum hocamıza katılıyorum...Çok güzel hazırlanmış tavsiye ederim....

 4. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  En güvenilir olanı merhum Ömer Nasuhi Bilmen hocaefendinin meal ve tefsirini okuyabilirsiniz.Çünkü bu mübarek alim, aynı zamanda diyanetinde uyguladığı ilmihali de var.Elmalılı Hamdi Yazır' hocaefendininki de makbuldür.

  Aşağıda ki linki tıklayınız.


  ÖMER NASUHİ BİLMEN-KUR'AN-I KERİM MEAL VE TEFSİRİ

 5. @mir
  âb ü kil
  şimdiye kadar okuduğum en güzel meal
  mahmut kısa'nın
  Kısa Tefsirli Kur'an Meali'dir

  netten de bulup indirebilir ve okuyabilirsiniz

  mesela Fatiha Suresi Meali şöyle:
  1. FATİHA SURESİ

  Fatiha; giriş, açış, başlangıç demektir. Bir bitki tohumu nasıl o bitkinin dallarını, yapraklarını, meyvelerini ve diğer özelliklerini özünde barındıran bir çekirdek programı ise, Fatiha da Kur’an-ı Kerim’in özü ve özetidir. Peygamberliğin ilk yıllarında indirilmiştir. Bütün olarak gönderilen ilk sure olup, yedi ayetten oluşmaktadır.
  Fatiha, Yüce Yaratıcı huzurunda kulun, en içten şükran ve minnettarlık duygularıyla O’na yönelişi, O’nun sınırsız kudreti ve merhameti önünde saygıyla boyun eğişidir.
  Fatiha, Allah ile kulu arasında ezelî ve ebedi, şerefli bir kulluk antlaşmasıdır.
  Rahman ve Rahim olan Allah’ın Adıyla!
  Beni yoktan var edip üstün yeteneklerle donatan ve kulluk göreviyle yeryüzüne gönderen sonsuz şefkat ve merhamet sahibi yüce Rabb’imin adıyla, O’nun verdiği güç ve yetkiye dayanarak ve yalnızca O’nun adına okuyor, söylüyorum:
  1. Hamd, âlemlerin Rabb’i Allah’a. Her türlü övgü ve teşekküre lâyık olan sadece O’dur. Gerçek anlamda övülmek O’nun hakkıdır ve yalnızca O’na yaraşır. Çünkü kâinatı yoktan var eden, tüm canlıları besleyen, terbiye eden, yöneten ve yönlendiren gerçek efendiniz, sahibiniz, yöneticiniz O’dur. Her varlığı kendi yaratılışındaki hikmete uygun niteliklerle donatan, onları daima iyiye ve güzele yönlendirerek her şeye hedefini ve yolunu gösteren; kulağa duymayı, göze görmeyi, güneşe ışık vermeyi, kelebeğe uçmayı, çiçeğe açmayı, ağaca meyve vermeyi öğrettiği gibi, gönderdiği mesajlarla kullarına doğru yolu gösteren O’dur. O hâlde, bütün iyiliklerin, güzelliklerin kaynağı olan Rabb’inizi tüm kalbinizle överek yüceltmeli, en derin saygı ve şükran duygularıyla O’nun hükümlerine boyun eğmeli ve yalnızca O’na kul olmalısınız.
  2. O Rahmandır, Rahimdir. Rahmandır; çok şefkatli, çok merhametlidir. Sizi sizden çok sever, size sizden daha yakındır. O’nun sonsuz rahmet ve şefkati, bu dünyada mümin kâfir ayrımı yapmaksızın herkesi kuşatmıştır. Rahimdir; rahmetini tamamlamak üzere bu Kitabı göndermiş ve onun ışığında yürüyen bahtiyarlara, âhiret hayatında sonsuz mutluluk ve kurtuluş müjdesini vermiştir.
  O çok şefkatli, çok merhametli olmakla birlikte, hikmetli ve adaletlidir de:
  3. Din Günü’nün mâlikidir. Gerçekleşeceğinde asla şüphe olmayan Yargı Günü’nün mutlak hâkimidir. O gün tüm insanlar yapıp ettiklerinden hesaba çekilecek ve hiçbir iyilik mükâfatsız, hiçbir kötülük cezasız kalmayacaktır. O gün, size dünyada emanet olarak verilmiş olan gücünüz, iradeniz ve tercih hakkınız elinizden alınacak ve ilahî hükümranlık tüm dehşet ve ihtişamıyla tecelli edecektir.
  O hâlde ey Rabb’imiz, sana tüm içtenliğimizle söz veriyoruz:
  4. Sadece sana kulluk eder ve ancak senden yardım dileriz. Yalnızca sana ibadet eder, bütün emirlerine kayıtsız şartsız boyun eğeriz. İyiyi kötüyü, güzeli çirkini, doğruyu eğriyi belirlemede kendimize yalnızca ilâhî ölçüleri rehber ediniriz. Senin buyruklarına aykırı hükümler veren hiçbir güce —kim olursa olsun— asla boyun eğmeyiz. Sadece senden yardım dileriz. Her türlü iyiliğin, güzelliğin senin elinde olduğunu bilir, iznin ve onayın olmadıkça hiçbir dileğin gerçekleşmeyeceğine yürekten inanırız. Dertlerimize devayı, hastalığımıza şifayı, sıkıntılarımıza çareyi ancak sende arar, senden başka hiç kimseden, hiçbir varlıktan medet ummayız.
  5. Ey Rabb’imiz! Bizi dosdoğru yola, insanın doğal yapısıyla, duyguları, eğilimleri ve ihtiyaçlarıyla birebir örtüşen, varlık kanunlarıyla tam bir uyum ve ahenk içinde olan o apaydınlık yola, insanlığı hem dünyada hem âhirette mutluluğuna ulaştıran İslâm yoluna ilet.
  6. Nimet verdiğin kimselerin, insanlık tarihi boyunca tevhid sancağını elden ele taşıyan Peygamberlerin ve onların izinden yürüyen âlimlerin, şehitlerin, salihlerin yoluna...
  7. Gazaba uğramışların ve sapmışların yoluna değil ya Rab! Yahudiler örneğinde olduğu gibi, hakikati pekâlâ bildikleri hâlde dünyaya ve dünya nimetlerine tutkuyla bağlılıkları yüzünden ilâhî iradeye baş kaldırarak senin gazabına müstahak olan azgınların ve Hristiyanlar örneğinde olduğu gibi, batıl düşünceleri ve hurafeleri Allah’ın dinine ekleyerek hak yoldan sapan, âhireti kazanma adına dünyayı ve dünya nimetlerini inkâr eden şaşkınların yoluna bizi iletme! Onlara benzemekten, onlar gibi yaşamaktan bizi koru Allah’ım…
  Allah’ın Elçisi (s) bu surenin sonunda “Âmin!” yani “Duamızı kabul eyle, ya Rab!” derdi.


 6. islamyolu
  Emekli
  En güvenilir olanı merhum Ömer Nasuhi Bilmen hocaefendinin meal ve tefsirini okuyabilirsiniz.Çünkü bu mübarek alim, aynı zamanda diyanetinde uyguladığı ilmihali de var.Elmalılı Hamdi Yazır' hocaefendininki de makbuldür
  Tefsir olarak kısa sade biçimde en güzel Ömer nasuhi bilmenin dir. kendisi büyük alimdir. Diyanet işleri başkanlığı yapmıştır. Elmalılı hamdide büyük alimdir güzel tefsiri vardır. Arkadaşa önerim Meal almaması yönünde. Alırsanda açıklamalı bir meal almanı öneririm. 7. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Merhum, Ömer Nasuhi Bilmen hocaefendinin meal ve tefsiri en sağlam kaynaklardandır.Linkini veriyorum size.İyice araştırabilirsiniz.

  http://www.tahavi.com/tefsir/001.html

+ Yorum Gönder