+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Onbir Yemenli kadının hikayesinin anlatıldığı Ümmü Zer kıssasının kaynağı nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Onbir Yemenli kadının hikayesinin anlatıldığı Ümmü Zer kıssasının kaynağı nedir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Onbir Yemenli kadının hikayesinin anlatıldığı Ümmü Zer kıssasının kaynağı nedir?


  Reklam  Cevap:
  Ümmül-müminin Hazret-i Âişe -radiyallahu anhâ- Vâlidemiz fesâhat ve belâgâtı ile ünlü bir hatip idi, konuşması insanlara çok tesir ederdi. Babası Hazret-i Ebu Bekir -radiyallahu anh-in vefatı üzerine kabri başında yaptığı duâ ve bazı mektupları, onun edebî kabiliyetini gösteren şaheserlerdir. Resulullah Aleyhisselâm’dan aldığı feyz sayesinde İslâm esaslarının en iyi öğreticisi oldu. Kur’an-ı kerim’i en iyi anlayanlardan biriydi. Sünnet-i seniye’yi de en iyi anlayanlardan biri olan Hazret-i Âişe -radiyallahu anhâ- Vâlidemiz, Hadis-i şerif’lerden kıyas yoluyla yeni hükümler çıkarırdı. Onun içtihat ve fetvâları, kendisinin bir fâkih olarak kabul edilmesini sağladı. Ashâb-ı kiram arasında çok sayıda fetvâ vermesiyle meşhur olan yedi kişiden birisi de odur. Kuvvetli hafızası ile Resulullah Aleyhisselâm’ın Hadis ve Sünnet’inin sonraki nesillere ulaştırılmasında emsalsiz hizmetler ifâ etmiştir. Rivâyet ettiği Hadis-i şerif’lerin sayısı 2210’dur. Bu Hadis-i şerif’lerin çoğunu doğrudan doğruya Resulullah Aleyhisselâm’dan nakletmiştir. Kendisinden Hadis-i şerif rivâyet edenlerin sayısı ise ikiyüzden fazladır. Bazı râviler onun hakkında: “Allah’ın sevgilisinin sevgilisi” ifadesini kullanmışlar, Hazret-i Ali -radiyallahu anh- Efendimiz ise bir Hadis-i şerif rivâyetinde ondan: “Resulullah’ın sevgilisi” diye söz etmiştir.

  Muhaddisler arasında “Ebu Zerr Hadisi” diye anılan Hadis-i şerif’ten, onun edebî gücünü ve onun müstesnâ ve mümtaz şahsiyetini anlamak mümkündür.alıntı...


+ Yorum Gönder