+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çocuk velayetleri hangi hallerde babaya verilir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çocuk velayetleri hangi hallerde babaya verilir


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: çocuk velayetleri hangi hallerde babaya verilir


  Reklam  Cevap: Boşanmalarda çocukların velayeti dinen kime aittir?

  İslam hukukuna göre, çocuğun velayeti öncelikle kadınlara verilir. Çünkü onlar erkeklerden daha şefkatli ve bu konuda daha sabırlı, daha beceriklidir. Kadınlardan ilk velayet hakkına sahip olan kuşkusuz çocuğun annesidir. Nitekim, Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur:

  “Babası beni boşadıktan sonra, şimdi karnımda taşıdığım, göğsümden içirdiğim ve kucağımda büyüttüğüm oğlumu benden almak istiyor.” diye şikayette bulunan bir kadına “Sen evlenmediğin sürece çocuğu almak senin hakkındır.” (Ebu Davud, Beyhakî ve hakim rivayet etmiştir, bk. el_fıkhu’l_İslamî, VII/720).

  Hanefi ve Şafiilere göre, anneden sonra, çocuğun velayetine en layık olan anneannesi, babaannesi, kız kardeşi, sonra teyzesi gelir.

  Bu sıralama fakihler arasında uzun bir zincir oluşturmakta ve farklı sıralamaya tabi tutulmaktdır.(a.g.e).
  Bu cümleden olarak eski eşinden kalan çocuklara, anne-babaları olmadığına göre, onların anneanneleri, babaanneleri ve teyzelerinin bakması gerekir.

  Eğer, söz konusu kadın ölen eski eşinden kalan çocukların bizzat annesi ise, bu takdirde, başka bakacak kimsenin olmaması halinde çocuğa annenin bakması gerekir. Eğer çocuğun bakımını görecek başka kimseler varsa, annenin velayeti ve çocuğa bakması zorunlu olmaktan çıkar. Zaten anne, evlenmesi durumunda bu velayet önceliğini kaybeder.(a.g.e).

  Bir anneyle evlenecek erkeğin, onun çocuklarını kabul etme zorunluluğu yoktur. Ancak, çocuğun başka bakacak kimsesi yoksa, bu bir zorunluluk olur. Çünkü, aksi takdirde çocuğun zayi olması söz konusudur. Çocuk sahibi bir erkekle evlenen kadının durumu da böyledir. Hukukî olarak evlendiği erkekin çocuklarını kabul etmek zorunda değildir. Fakat çocuklar bakıma muhtaç ise ve bakacak kimseleri de yoksa yapılacak başka şey yoktur. Ya çocuklar kabul edilecek veya evlilik gerçekleşmeyecektir.

  sorularla islamiyet

 3. Misafir
  bne 25 yaşındayım 3 yıl önce imam nikahlı olarak evliliğim vardı 2 tane çocugum var 2011 dogum ve 2013 dogumlu çocuklarımın babası bir sürü yalanla bana dava açmış velayet davası köyde oturuyorum ve annem babam emekli çocuklarıma bakamadıgı sinir hastası oldugumu beyan etmiş oysaki böyle bi durum yok nasıl ispatlaya bilirim mart ayında mahkemem var ne yapmayım çocuklarımı alırlar mı ablamda epilepsi hastası bunu da sunmuş mahkemeye bunlar kanıtmıdırbir yol gözterieseniz sevinirim

 4. Misafir
  Bir ay önce ayrildim iki tane kizim var 4 ve9 yaslarinda evlenirsem kizlarimi babasi alabilirmi

 5. arifselim
  Yönetici
  Dinen onları senden almasına hakkı yoktur. Eğer yukarıda hocamızın verdiği cevabı da okumuşsan zaten durum dini açıdan açıklanmıştır. Ancak resmi açıdan ne tür sıkıntılar olabilir onu ancak avukatınla konuşman gerekir.

 6. Misafir
  Merhabalar ben esimle bosanma surecindeyiz esimin. Yasayacagi evde 3 tane zihinsel engelli insan bulunmaktadir.Cocugumun ruh sagligi icin babasi olarak velayetini alabilirmiyim bu arada cocugum 3 yasinda simdiden tesekkurler

 7. arifselim
  Yönetici
  Merhabalar kardeşim. Soran olarak kadın erkek mi soruyor belli olmuyor söylememişsiniz. Bu yaştaki bir çocuğu annesinden koparmak asla doğru ve bir hak değildir. Mutlaka karşılıklı konuşmalı ve orta bir yolu kanunlar çerçevesinde bulunmaya çalışmalıdır.

+ Yorum Gönder
çocuğun velayeti hangi durumda babaya verilir,  çocuğun velayeti hangi durumlarda babaya verilir,  çocuğun velayeti hangi hallerde babaya verilir,  hangi durumlarda çocuğun velayeti babaya verilir,  anne evlenirse velayet babaya verilir mi,  velayet hangi durumlarda babaya verilir,  boşanmalarda çocuğun velayeti hangi durumlarda babaya verilir