Konusunu Oylayın.: Domuz kılı ile yapılan diş fırçalarını kullanmak caiz midir ?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Domuz kılı ile yapılan diş fırçalarını kullanmak caiz midir ?
 1. 18.Şubat.2012, 03:08
  1
  Misafir

  Domuz kılı ile yapılan diş fırçalarını kullanmak caiz midir ?


  Domuz kılı ile yapılan diş fırçalarını kullanmak caiz midir ? Mumsema Domuz kılı ile yapılan diş fırçalarını kullanmak caiz midir ?


 2. 18.Şubat.2012, 03:08
  1
  Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir
  Misafir  Domuz kılı ile yapılan diş fırçalarını kullanmak caiz midir ?

 3. 19.Şubat.2012, 00:18
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,609
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: Domuz kılı ile yapılan diş fırçalarını kullanmak caiz midir ?
  Bu konuda ölçü şudur: şayet bir şeyin haramiyeti kesin ise, bu şeyi kullanmak caiz değil haramdır. Fakat söylentiye göre bir şeyi terk etmekte doğru görünmemektedir. Bir şeyin küllü haram olunca cüz’ü de haramdır kaidesiyle domuzun her şeyi haram olacağından bunların domuz kılından yapıldığı kesinse bunları kullanmak caiz değildir. Her kıldan yapılan tıraş fırçasının domuzdan yapılmış olması kesin olmadığından, “her fırça kesinlikle haramdır” diyemeyiz. Kıldan yapılan fırçaların bazılarında domuz kılının kullanıldığı bazı imâlatçılar tarafından bildirilmektedir. Bundan dolayı, her türlü fırçalarda, bilhassa sakal ve diş fırçalarında sun’î olanını tercih etmekte fayda vardır.
  S.İslamiyet 4. 19.Şubat.2012, 00:18
  2
  Silent and lonely rains  Bu konuda ölçü şudur: şayet bir şeyin haramiyeti kesin ise, bu şeyi kullanmak caiz değil haramdır. Fakat söylentiye göre bir şeyi terk etmekte doğru görünmemektedir. Bir şeyin küllü haram olunca cüz’ü de haramdır kaidesiyle domuzun her şeyi haram olacağından bunların domuz kılından yapıldığı kesinse bunları kullanmak caiz değildir. Her kıldan yapılan tıraş fırçasının domuzdan yapılmış olması kesin olmadığından, “her fırça kesinlikle haramdır” diyemeyiz. Kıldan yapılan fırçaların bazılarında domuz kılının kullanıldığı bazı imâlatçılar tarafından bildirilmektedir. Bundan dolayı, her türlü fırçalarda, bilhassa sakal ve diş fırçalarında sun’î olanını tercih etmekte fayda vardır.
  S.İslamiyet

+ Yorum Gönder