+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tek başıma dinimi nasıl yaşayabilirim korkuyorum aydınlatırmısınız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tek başıma dinimi nasıl yaşayabilirim korkuyorum aydınlatırmısınız?

  Sual: hayirli geceler.ben bir cemaatin icindeyim ama bazi seyler bana yanlis geliyor.mesela insan kazanmak adina konserler falan düzenleniyor ve amac insanlara ulasmak deniyor,üstü kapali soruyorum neden kuran ziyfetleri degilde sarki falan,helal dairesi icinde kalarak heryola basvurulur diyor.ve cok sacma.dinimizde bunun yeri varmi?5 senedir iclerindeyim ama cikmak geliyor icimden rabbim neden ciktin diyecek die korkuyorum.egerki deseniz kuran sünnet bende biliyorum ama yanlis tevil edip batila düsmekten korkuyorum yani tek basima dinimi nasil yasayabilirim korkuyorum.1 kisi yaninda seytan yanindair 2,inde de 3 kisi cemattir diyede cikamiyorum.nereye, nasil, hangi yol dogru, kafam cok karisik tek basima seytan aldatir.. korkuyorum lütfen bana bir yol gösterin. ve de bir bayanim.ne yapayim??rabbim ilminizi artirsin ins.... ? 2. @mir
  âb ü kil

  Cevap: Tek başıma dinimi nasıl yaşayabilirim korkuyorum aydınlatırmısınız?


  Reklam  Cevap: 16- Nahl- 120. İbrahim, gerçekten Hakk'a yönelen, Allah'a itaat eden bir önder idi; Allah'a ortak koşanlardan değildi.

  121. Allah'ın nimetlerine şükrediciydi. Çünkü Allah, onu seçmiş ve doğru yola iletmişti.

  122. Ona dünyada güzellik verdik. Muhakkak ki o, ahirette de salihlerdendir.

  123. Sonra da sana: "Doğru yola yönelerek İbrahim'in dinine uy! O müşriklerden değildi" diye vahyettik.

  60-Mümtehine-4-İbrahim'de ve onunla beraber olanlarda, sizin için gerçekten güzel bir örnek vardır. Onlar kavimlerine demişlerdi ki: "Biz sizden ve Allah'ı bırakıp taptıklarınızdan uzağız. Sizi tanımıyoruz. Siz bir tek Allah'a inanıncaya kadar, sizinle bizim aramızda sürekli bir düşmanlık ve öfke belirmiştir." Şu kadar var ki, İbrahim babasına: "Andolsun senin için mağfiret dileyeceğim. Fakat Allah'tan sana gelecek herhangi bir şeyi önlemeye gücüm yetmez" demişti. (O müminler şöyle dediler Rabbimiz! Ancak sana dayandık, sana yöneldik. Dönüş de ancak sanadır.

  yukardaki ayetlerde görüldüğü üzere
  sapık cemaatleri terk etmek Allah'ın emridir
  zaten senin onları terk etmene gerek yok
  onlara bir iki ayet ile yaptıklarının hatalı olduğunu anlatınca
  onlar seni afaroz edecektir

  hem sen dünyadaki tek cemaat
  kendininki mi sanıyorsun?

  bir de
  arada bir
  bir iki konser düzenlemek aslen suç değildir
  yeter ki haram müzik aletleri
  ve haram sözler sarfedilmesin
  bir de amac sahih olsun

  Allahu Alem

  120. ayetin şu versiyonunu verecektim:
  Şüphe yok ki İbrahim, tek başına bir ümmetti, Allah'a itaat ederdi daima, doğruydu ve müşriklerden değildi.

  meal Abdülbaki gölpınarlı'ya ait

  aşağıdaki açıklama da Suat Yıldırım'a ait:
  Yaşadığı dönemde dünyada tevhid sancağını taşıyan tek Müslüman idi. Normalde bir ümmet tarafından yürütülen bir görevi yaptığı için, bir ümmet sayılırdı.

 3. Misafir
  ALLAH razi olsun

+ Yorum Gönder