+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir bayanın koku sürünerek dışarı çıkmasının haram olduğunu ona nasıl anlatabilirim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir bayanın koku sürünerek dışarı çıkmasının haram olduğunu ona nasıl anlatabilirim?

  Sual: sevgili kardeşler ben çok iyi biliyorumki bir bayan koku sürünemez ancak evinde yani yalnız yada kocası yanında,fakat süren birini nasıl vazgeçirte bilirim lütfen yardım. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Bayanın koku sürünmesi haram


  Reklam  Cevap:

  Peygamberimiz' (s.a.v)in bu hadisleri kendisine okutarak ikaz edebilirsiniz
  hayırlarla
  ----------------------


  Kadının koku sürmesini yasaklayan hadisler, bunun mutlak manada yasak olduğunu bildirmemektedir Bir kadın evinde eşinin, çoluk çocuğunun ve dinen kendisine yabancı olmayan akrabalarının yanında koku (parfüm) sürebilir Yasak olan, dışarı çıkarken erkekleri etkilemeleri veya etkileyecek derecede parfüm sürüp erkeklerin dikkatini çekmeleridir Bir hadis şöyledir:

  Ebu Musa el-Eş’ari radıyallahu anh’ın rivayet ettiğine göre Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

  “Her göz yabancı bir kadına bakarak göz zinası işlemiştir Bir kadın da güzel kokular sürünerek erkeklerin yanından geçerse o da aynen bakan erkekler gibi zina etmiş gibidir”(Tirmizî, Edeb, 35; Ebû Davud, Tereccül, 7)

  Erkeklerin ve kadınların nasıl koku sürünmeleri gerektiğine dair ise hadisler şöyledir:
  Ebû Hureyre radıyallahu anh’den rivayete göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
  “Erkeklerin sürünecekleri kokunun kokusu fark edilir fakat rengi olmaz Kadınların kokularının ise rengi olur fakat kokusu başkaları (yabancı erkekler) tarafından fark edilmez olmalıdır”(Tirmizî, Edeb, 35)
  İmrân b Husayn radıyallahu anh’den rivayete göre o şöyle demiştir: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bana şöyle buyurdu:
  “Erkeklere ait güzel kokuların en iyisi kokusu açık, rengi gizli olandır Kadınların kokularının en iyisi ise rengi açık olup gözüken ve kokusu çevreye yayılmayandır” (Tirmizî, Edeb, 35)
  arşivden..


+ Yorum Gönder