Konusunu Oylayın.: Rüku ve secdede üçer defa okuduğumuz tesbihleri birer defa okumak caiz midir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Rüku ve secdede üçer defa okuduğumuz tesbihleri birer defa okumak caiz midir?
 1. 10.Şubat.2012, 00:12
  1
  Misafir

  Rüku ve secdede üçer defa okuduğumuz tesbihleri birer defa okumak caiz midir?


  Rüku ve secdede üçer defa okuduğumuz tesbihleri birer defa okumak caiz midir? Mumsema Rüku ve secdede üçer defa okuduğumuz tesbihleri birer defa okumak caiz midir?


 2. 10.Şubat.2012, 00:12
  1
  Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir
  Misafir  Rüku ve secdede üçer defa okuduğumuz tesbihleri birer defa okumak caiz midir?

 3. 10.Şubat.2012, 00:45
  2
  Yetim
  Hadimul Müslimin

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 31.Ocak.2007
  Üye No: 9
  Mesaj Sayısı: 1,987
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 22
  Bulunduğu yer: Hadimul Müslimin

  Cevap: Rüku ve secdede üçer defa okuduğumuz tesbihleri birer defa okumak caiz midir?
  Rüku ve secdede bir defa "subhane rabbiyel azim" veya "subhane rabbiyel a'la" diyecek kadar beklemek farzdır. Rükuda üç defa "subhane rabbiyel azim" demek, secdede ise üç defa "subhane rabbiyel a'la" demek sünnettir. Bu sayı, rükû ve secdede yapılan tesbihlerin en azıdır. Tek olmak üzere beşe ya da yediye çıkarmak müstehabdır. Ancak imam bunu üçten fazla yapmamalıdır. (El-Hidâye - El-Muhit / Serahsî.) Söz sahibi fakihler, tesbihin en azı üç, ortalaması beş, mükemmeli yedi defadır, demişlerdir. Rüku ve secdedeki tesbihleri birer defa okumak da caizdir. Böylelikle farz yerine gelmiş olur.


 4. 10.Şubat.2012, 00:45
  2
  Hadimul Müslimin  Rüku ve secdede bir defa "subhane rabbiyel azim" veya "subhane rabbiyel a'la" diyecek kadar beklemek farzdır. Rükuda üç defa "subhane rabbiyel azim" demek, secdede ise üç defa "subhane rabbiyel a'la" demek sünnettir. Bu sayı, rükû ve secdede yapılan tesbihlerin en azıdır. Tek olmak üzere beşe ya da yediye çıkarmak müstehabdır. Ancak imam bunu üçten fazla yapmamalıdır. (El-Hidâye - El-Muhit / Serahsî.) Söz sahibi fakihler, tesbihin en azı üç, ortalaması beş, mükemmeli yedi defadır, demişlerdir. Rüku ve secdedeki tesbihleri birer defa okumak da caizdir. Böylelikle farz yerine gelmiş olur.
+ Yorum Gönder