+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Subbuhun kuddusün rabbüna ve rabbül melaiketi verruh duası nerelerde okunur? Vitirden sonra okunur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Subbuhun kuddusün rabbüna ve rabbül melaiketi verruh duası nerelerde okunur? Vitirden sonra okunur mu?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Subbuhun kuddusün rabbüna ve rabbül melaiketi verruh duası nerelerde okunur? Vitirden sonra okunur mu?


  Reklam  Cevap: Subbuhun kuddusün rabbüna ve rabbül melaiketi verruh duası nerelerde okunur? Vitirden sonra okunur mu?

  "Subbuhun kuddusün rabbüna ve rabbül melaiketi verruh" duası namazların secdesinde okumak sünnettir. Ancak cemaatle kılınan namazlarda namazı uzatmamak için okunmaz.
  Teravih namazı kılınırken namaz aralarında bu dua okunabilir.(İbn Abidin, Reddü'l-Muhtar, 2/46)
  Vitir namazını kılan kişinin bu namazdan sonra: "Sübhanel-meliki'l-kuddûsi" tesbihini üç kere söylemesi müstahaptır. Üçüncüsünde ses yükseltilir. Çünkü Ubey b. Kâ'b'dan rivayet ettiğine göre kendisi şöyle demiştir: "Hz. Peygamber (a.s.) vitir namazında selam verdiği zaman "sübhanel-meliki'l-kuddüsi" tesbihini söylerdi." Bir diğer rivayette "Resulullah (a.s.m), vitir namazından ayrılmak isteyince "Sübhanel-meliki'l-kuddûsi" tesbihini üç kere söylerdi. Sonra üçüncüde sesini yükseltirdi."(Ebu Davud, Salat, 1430)
  Hz. Ali'den rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber (a.s.) vitir namazının sonunda şöyle derdi: "Allahım! Gazabından rızana sığınırım, azabından da vereceğin afiyetine sığınırım. Senden yine sana sığınırım. Sayısız senalar olsun sana. Kendini nasıl Övdünse öylesin sen."( Neylü'l-Evtâr, II, 42)


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder
subbuhun kuddusun rabbuna ve rabbul melaiketi verruh fazileti,  subbuhun kuddüsün rabbuna ve rabbul melaiketi verruh fazileti ,  subbuhun kuddusun,  subbuhun kuddusün rabbüna ve rabbül melaiketi verruh ,  subbuhun kuddusun rabbuna,  subbuhun kuddüsün rabbuna ve rabbul melaiketi verruh anlamı,  sübbühün kuddüsün rabbüna fazileti