+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslami Hayat Aileyi Kurtarır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslami Hayat Aileyi Kurtarır


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: İslami Hayat Aileyi Kurtarır


  Reklam  Cevap: Günümüzde aileyi ayakta tutan dinamikler temelden sarsılmış ve bu duruma bağlı olarak aile içi sorunlar kaçınılmaz olmuştur. Gerek eşler arasında vuku bulan sorunlar, gerek gençlerin içine düştüğü tuzak, gerek çocuklarda görülen davranış bozukluğu olsun, aile ilişkilerini etkilemekte ve ailenin temelde huzurunu dumura uğratmaktadır.

  Aileyi yeniden toparlamak ve geleceğe hazırlamak için yitirilen değerlerin yine ailede inşa edilmesi ve benimsenmesi esastır. İnsanı etkileyen ve davranışlarının rengini belirleyen bazı dinamikler vardır. Bunlar, iman, adalet, vicdan ve sevgidir… Ailede bu dinamikler güçlendirilmediği sürece sorunları temelinden yok etmek mümkün değildir. Öncelikle aile bireyleri, İslam‘ın emirlerine tabi olmalı ve bunun kendileri için bir sorumluluk olduğunu kabul etmelidirler. Bu minval üzere yaşayan kişiler, aile içinde ve dış dünyada adil olmaları gerektiğinin bilinciyle yaşarlar.

  Günümüzde aileyi ayakta tutan dinamikler temelden sarsılmış ve bu duruma bağlı olarak aile içi sorunlar kaçınılmaz olmuştur. Gerek eşler arasında vuku bulan sorunlar, gerek gençlerin içine düştüğü tuzak, gerek çocuklarda görülen davranış bozukluğu olsun, aile ilişkilerini etkilemekte ve ailenin temelde huzurunu dumura uğratmaktadır.

  Aileyi yeniden toparlamak ve geleceğe hazırlamak için yitirilen değerlerin yine ailede inşa edilmesi ve benimsenmesi esastır. İnsanı etkileyen ve davranışlarının rengini belirleyen bazı dinamikler vardır. Bunlar, iman, adalet, vicdan ve sevgidir… Ailede bu dinamikler güçlendirilmediği sürece sorunları temelinden yok etmek mümkün değildir. Öncelikle aile bireyleri, İslam’ın emirlerine tabi olmalı ve bunun kendileri için bir sorumluluk olduğunu kabul etmelidirler. Bu minval üzere yaşayan kişiler, aile içinde ve dış dünyada adil olmaları gerektiğinin bilinciyle yaşarlar.

  İnsanı, dünya ve ahiret mutluluğuna yönlendiren İslam, onu her türlü kötülük ve yanlışlardan korumak için davranışlarını biçimlendirir. Aile bireyleri de bu çerçevede şu kaideleri dikkate almalıdırlar…

  1- Aile bireyleri ilişkilerinde Allah’ın rızasını gözetmeli, birbirlerine karşı yaptıkları haksızlıkların cezasız kalmayacağını, yapılan iyiliklerin de mükafat bulacağını düşünmeli.

  2- Aile içinde sorunlar, konuşulmalı ve ortak çözüm arayışları olmalı ve bu konuda işbirliği halinde olmalıdır.

  3- Aile içinde ilişkiler karşılıklı çıkarlara dayanmamalı aksine sevgi ve saygı eksenli olmalıdır.

  4- Anne baba ve çocuklar, ev içinde küçük şeyleri sorun haline getirip, kendilerini iletişime kapatmamalıdırlar. Bu tür durumlarda, hoşlarına gitmeyen şeyi, karşı tarafa açmalı ve bundan rahatsızlık duyduğunu ifade etmelidirler. Ayrıca zihin okuma ve sürekli bir şeyler kurma davranışından da vazgeçmelidirler

  5- Aile bireyleri, birbirlerine kızıp, kozalarına çekilmemeli, aksine, konuşmalı, sohbet ortamları oluşturmalı ve sorunları aile içinde halletmeye çalışmalıdırlar.

  6- Aile bireyleri ilişkilerinde küçük şeyleri büyütmemeli, birbirlerinin olumlu taraflarını da görebilmeli ve gerektiğinde takdir ve onay vererek bunu ifade etmelidirler.

  7- Anne baba, ilişkilerinde paylaşım içinde olmalı, birbirleri üzerinde baskı oluşturmaya çalışmamalı ve akıl hocalığı yapmamalıdırlar. Bunun yerine, işbirliği yapmalı, konuları istişare etmeli ve her konuda dayanışma içinde olmalıdırlar.

  Aile, anne baba ve çocuklardan oluşan bir kurumdur. Burada insanın şahsiyetinin temeli atılır ve çocuklar burada hayata hazırlanırlar. Bu nedenle, anne baba ailenin en etkili kişileri olarak, Allah’ın dinini evlerine taşımalı ve ilişkilerini Rabbimizin rızasına uygun şekilde düzenlemelidirler.
  alıntı...


+ Yorum Gönder