+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Cennette insanlar birbirlerini tanıyacaklar mı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cennette insanlar birbirlerini tanıyacaklar mı ?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Cennette insanlar birbirlerini tanıyacaklar mı ?


  Reklam  Cevap: Cennette hiçbir şekilde üzüntü yoktur. Kul, cennet ehlinden kimi görmek isterse Allah’ın (cc) izniyle görüşebilecektir.

  Hz. Ebu Zerr (ra) anlatıyor:
  "Ey Allah'ın Resulü!" dedim. "Kişi, bir kavmi sever, fakat onların amelini işleyemezse, (sonu ne olacak)?",

  "Ey Ebu Zerr" buyurdu, "Kişi sevdiğiyle beraberdir!"(Kütüb-i Sitte)

  Bilindiği gibi cennetin sekiz tabakası vardır. Fakat tabakalarının farklı olması, insanların görüşmelerine mâni değildir. Hadis-i şerifte Allah’ın (cc) cennet ehline layık binekler ihsan edeceği buyrulmuştur.
  “Cennet nimetlerinden biri de en iyi bineklerle, birbirlerini ziyaret etmeleridir. Cennette onlara terslemeyen, eğerli atlar getirilir. Bunların üzerinde Allah’ın dilediği yere kadar giderler.”(Tergib ve Terhip)

  Cennette farklı mertebelerde olanlar birbirleriyle görüşebilecekler, aynı ortamlarda ve aynı sofralarda bulunabileceklerdir. Fakat aynı ortamda, aynı sofrada olmalarına rağmen dereceleri farklı olduğu için aynı lezzeti almayacaklardır. Mesela; şahane bir bahçe içindeki mükemmel bir ziyafete davet edilen ve bütün duyuları mükemmel işleyen bir insanla, az gören, az işiten ve az tat alan bir insanın aldığı lezzet aynı olmaz. Demek dünyada ne kadar günahtan uzak durulursa cennette kulun derecesi ve aldığı lezzetler o nispette yüksek olacaktır.
  alıntı....
  --------------

  Herşeyin en iyisini Allah (c.c) bilir

+ Yorum Gönder
cennette insanlar birbirini tanıyacak mı,  ahirette insanlar birbirini tanıyacak mı,  cennette insanlar birbirini taniyacakmi,  cennette herkes birbirini tanıyacak mı,  ahirette insanlar birbirlerini tanıyacak mı