+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Asma budama da dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Asma budama da dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Asma budama da dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?


  Reklam  Cevap: Budamada dikkat edilmesi gereken önemli noktalar
  Her budama yada dal kesme sonucunda aletler mutlaka dezenfekte edilmeli, kesilen yerler macunla kapatılmalıdır
  Budama işleminde sadece kaliteli makas, testere yada motorlu testere kullanılmalıdır
  Kesimlerde mümkün olduğunca az yara yeri açılmalıdır
  Budama kesinlikle balta ve benzeri aletlerle yapılmamalıdır. Bu aletlerin ağaç üzerinde çok büyük yaralar açılmasına sebep oldukları unutulmamalıdır
  Budama artıkları en kısa sürede bahçe dışına alınıp yakılmalıdır
  Budama işi her yıl düzenli olarak yapılmalıdır. Uzun yıllar budanmayan ya da hatalı budanan meyve ağaçları kısa sürede ekonomik değerlerini yitirmekte, ağaçların verim açısından düzene girmesi uzun sürmektedir.
  Her türlü budama işinde ağacın terbiye sistemi ve taç şeklinin bozulmamasına dikkat edilmelidir.
  Kesimler mutlaka bir göz üzerinde yaklaşık 45 derecelik bir eğimle yapılmalı, budak bırakılmamalıdır.
  Özellikle kalın dal kesimleri çok dipten yapılmamalı, kalın dal kesiminden önce dal altından kesim yapılarak yük alma işlemi yapılmalıdır.
  Sıyırma budama yapılmamalıdır. Çoğu meyve ağacında dalların tamamen çıplak kalması güneş yanıklıklarına sebep olabilmektedir.
  Hasadın bitmesinin hemen ardından kırılan ve kabuğu soyulan dalların tamiri gerekmektedir. Bunun için, kırılan dalların sıfır noktasından kesilerek çıkartılması ve macunlanması gerekir.
  Dondan kaynaklanan zarar görmüş dalların çıkarılmasında çok dikkatli olunmalı, tam zararlanma ortaya çıkıncaya kadar beklenmelidir. Kesim, zarar görmüş bölgenin 10 cm altından yapılmalıdır.
  Hastalıktan zarar görmüş dallar da aynı şekilde çıkarılmalı, yara yerleri temizlenip, kesilen dallar mutlaka bahçe dışında yakılmalıdır.

+ Yorum Gönder