+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allahu teala bazı gayb haberlerini peygamber efendimize kuranla bazı gayb haberlerinide neden kuran dışı vermiştir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allahu teala bazı gayb haberlerini peygamber efendimize kuranla bazı gayb haberlerinide neden kuran dışı vermiştir?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Allahu teala bazı gayb haberlerini peygamber efendimize kuranla bazı gayb haberlerinide neden kuran dışı vermişti


  Reklam  Cevap: Peygamberimize gelen her vahyin Kuranı Kerim de yer alması gerekir gibi bir kayıt yoktur. Ayrıca Peygamberimizin bildiği bazı sırlar vardır ki ümmetine bildirmemiştir. Eğer her şey Kuranı Kerim de yer alsaydı anlatılmaması gereken bu tür şeyler de açıklanmış olurdu. Demek ki her şeyi hikmetle yaratan rabbimiz bu konuda da hikmetini tecelli etmiştir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. TarikateSon!
  Üye
  Kim Peygamberimiz bazı zamanlarda gaybdan haberler vermiştir derse Peygamberimiz ve Kur'an'a iftira atmış olur.Size burada bu sözümü iki ayet ile ispatlayacağım.
  En'am Suresi 50. De ki: Ben size, Allah'ın hazineleri benim yanımdadır, demiyorum. Ben gaybı da bilmem.
  En'am Suresi 59. Gaybın anahtarları Allah'ın yanındadır; onları O'ndan başkası bilmez.
  Şimdi kim böyle böyle hadisler var ama,işte İstanbul'un fethinden bahsediyor,Türklerle yapılacak savaşlardan bahsediyor,Mehdiden bahsediyor vs.vs.onun hakkında ne diyeceksiniz derse,derim ki Hazreti Ömer bu dediğini duysaydı kelleni uçururdu...Bunlar külliyen iftira hadis uydurmalarıdır.
  Tekrar yazıyorum bakın:En'am Suresi 50. De ki .....Ben gaybı da bilmem.''

 4. karadamlalar
  Kesintili Üye
  muhammed(sav) de diğer peygamberler gibi gayb bilgisine sahip değildi,Allah'ın bildirdiğinden fazlasını peygamberler bilemez.

  tarikateson kardeşim;mehdinin çıkması,isa(as)'nın nüzulü gibi meseleler sahih ve mütevatir hadislere dayanır,yani yalan olmayan şeylerdir bunlar.mehdicilik işini abartıp uydurulan hadislerle adnan oktar sefili kendisini işaret göstermeye çalışmıştır,hala da uğraşır.ne var ki gösterdiği uydurma hadislerin ve gayb haberlerinin(!) hepsi tasavvuf ehlinin kitaplarındandır.

 5. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  TarikateSon'a Kuranı Kerim'den cevap

  Bu ayete ne diyeceksin ?

  Bu, sana ey Muhammed vahyettiğimiz gayb haberlerindendir. Yoksa onlar, Yusuf'un kardeşleri o hileli-düzeni kurarlarken, yapacakları işe topluca karar verdikleri zaman sen yanlarında değildin. (Yusuf Suresi, 102)

  Gaybın Anahtarları Allah'ın katındadır ondan başkası elbette bilmez.

  İşte sizler böylesiniz; (diyelim ki) hakkında bilginiz olan şeyde tartıştınız, ama hiç bilginiz olmayan bir konuda ne diye tartışıp-duruyorsunuz? Oysa Allah bilir, sizler bilmezsiniz. (Ali İmran Suresi, 66)

 6. karadamlalar
  Kesintili Üye
  gaybı peygamberler dilediği gibi bilemezler,yalnız Allah'ın öğrettiğini bilebilir peygamberler.onun dışında da gaybdan haber almak gibi bir şey yoktur.

 7. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Amenna

  Öyle bir söz söylemedik !

  De ki: "Size Allah'ın hazineleri yanımdadır demiyorum, gaybı da bilmiyorum ve ben size bir meleğim de demiyorum. Ben, bana vahyedilenden başkasına uymam." De ki: "Kör olanla, gören bir olur mu? Yine de düşünmeyecek misiniz?"

  Bunlar, gayb haberlerindendir; bunları sana vahyediyoruz. Onlardan hangisi Meryem'i sorumluluğuna alacak diye kalemleriyle kur'a atarlarken sen yanlarında değildin; çekişirlerken de yanlarında değildin. (Ali İmran Suresi, 44)

 8. ebediyyetyolcusu
  Emekli
  Dediler ki: "Sen Yücesin, bize öğrettiğinden başka bizim hiçbir bilgimiz yok. Gerçekten Sen, herşeyi bilen, hüküm ve hikmet sahibi olansın." (Bakara Suresi, 32)

 9. karadamlalar
  Kesintili Üye
  eyvallah ben diğer kardeşe söyledim zaten.

 10. @mir
  âb ü kil
  bütün hadisler vahyi gayri metluvdur
  buna gaybden haber verenler de dahildir
  birilerinin hadis uydurmuş olması
  Resulullah'ın din ile ilgili olarak söylemiş olduğu hadislerin vahy olduğu gerçeğine bir halel getirmez

  konu ile ilgili olarak şu iki linke bakınız:
  http://www.mumsema.com/hadis-tarihi-...ere-cevap.html
  http://www.mumsema.com/hadis-tarihi-...ri-metluv.html

+ Yorum Gönder