+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Böbrek hastalığı nefritin tedavisi ve etkin ilacı var mı,varsa nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Böbrek hastalığı nefritin tedavisi ve etkin ilacı var mı,varsa nedir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Böbrek hastalığı nefritin tedavisi ve etkin ilacı var mı,varsa nedir?


  Reklam  Cevap: NEFRİT(BÖBREK İLTİHAPLANMASI)

  Böbreklerin iltihaplanmasına nefrit adı ve verilir. Her 2 böbrekte idrar üretimi yapan yaklaşık 2 milyon küçük ünite (nefron) vardır. Sindirim yolları ile vücuda giren ve oradan kana karışan bulaşıcı hastalık mikropları zehirlenmelerprostat hamilelik ve böbrek taşları gibi sebeplerle böbreklerin iltihaplandığı görülmektedir. İltihabın akut ve kronik tipleri olduğu gibi nefrotik sendrom denilen ayrı bir şekli daha vardır. Akut nefrit adı verilen böbrek iltihabı titremeler aşırı baş ve bel ağrısı kusma ateş gibi belirtilerle hastalık başlar. Halsizlik ve iştahsızlıkla birlikte hastanın idrarı da bir miktar azalır. Akut böbrek iltihabı kimi bulaşıcı hastalıklardan özellikle tifo hastalığı kızılkızamık grip kabakulak diş eti iltihabı ve sinüzitlerden hemen sonra ortaya çıkabilir. Bunların dışında arsenikkurşun ve cıva gibi zehirli maddeler yine böbreklerde bozukluklara sebep olurlar ve nihayetinde nefrit meydana gelir.

  Akut Nefrit Tedavisi
  Hastaya tuzsuz bir diyet uygulanırsıvı ve proteinli yiyecekler azaltılırhastalığa sebep olan mikropla mücadele edilirbir hafta sonra idrar tahlili yapılarak gelişmeler izleniridrar normale dönünceye kadar yatak istirahati verilir.

  Kronik Nefritin Belirtileri
  Akut nefritin tedavi edilmemesi halinde kronik nefrite döıiüşerek ağır neticeler doğurabilmektedirhasta normalden fazla idrara çıkaridrar sulu olup tuz kaybı vardırkanda üre seviyesi artarkansızlık ve yüksek tansiyon görülebilir.

  Kronik Nefritin Tedavisi
  Vücutta artık azot birikmesini su ve tuz kaybını asgari seviyeye indirici bir diyet uygulanır
  kan basıncını düşürücü ilaç verilirnefrite yol açan asıl hastalıkla mücadele edilir.

  Nefrotik Sendrom
  Böbreklerin rahatsızlığı sonucu idrarla fazla albümin kaybı olduğu için kandaki protein seviyesi aşırı derecede düşüş gösterir. Dokularda su toplanarak şişlikler ortaya çıkar (ödem). En çok iki ila dört yaş arası erkek çocuklarda görülür.

  Nefrotik Sendromun Belirtileri
  İdrarda aşırı derecede albuminnefrotik sendrom genellikle şu hastalıklardan sonra ortaya çıkar:Akut nefrit şeker hastalığı ilaç zehirlenmeleriyüz ve bacaklarda şişlikler.

  Nefrotik Sendromun Tedavisi
  Nefrotik sendroma sebep olan hastalıkla mücadele edilirödem şişliklerini gidermek için diüretiklerle birlikte potasyum tuzları verilirsodyumsuz bir diyet uygulanır.
  alıntı

  ----------------------------  Not) Bir Uroloji (Bevliye) uzmanına görünmeniz
  ve bu soruları ona sormanız çok daha sağlıklı
  ve yararlı olur kardeşim,tavsiye ederiz


+ Yorum Gönder
nefrit tedavisi ilacı