+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Şakadan istavroz çıkarmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Şakadan istavroz çıkarmak

  Sual: Arkadaşlarla muhabbet ederken şakadan filmlerde yaptıkları gibi istavroz yaptım bu günahmıdır?Günah ise nasıl içimi rahatlatabilirim?
  şimdiden teşekkürler mumsema sitesi sakinleri ? 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: şakadan istavroz çıkarmak


  Reklam  Cevap: Kafirlere banzamek ve onları taklit etmek;
  müslüman onları taklit edemez bu şakada olsa..
  vereceğim bu bilgiler yetrli olacaktır sanırım

  فلا وربك لا يؤمنون حتى يحكموك فيما شجر بينهم ثم لا يجدوا في أنفسهم حرجا مما قضيت ويسلموا تسليما “Hayır, Rabbine andolsun ki aralarında çıkan anlaşmazlık hususunda seni hakem kılıp sonra da verdiğin hükümden içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın (onu) tam manasıyla kabullenmedikçe iman etmiş olmazlar.” 1

  ثم جعلناك على شريعة من الأمر فاتبعها ولا تتبع أهواء الذين لا يعلمون “Sonra da seni din konusunda bir şeriat sahibi kıldık. Sen ona uy; bilmeyenlerin isteklerine uyma.” 2

  Şüphesiz, Batı’yı dinleri, hadaratları, kültürleri konusunda taklit etmek, Batılı hayat modeli ve yaşam tarzı ile şekillenmek demektir. Yani amellerin ölçüsünü menfaatçilik ve heva kılmak, şeriatı hakem kılmamaktır. Bunu İslam, Müslüman katında amellerin ölçüsünü helal ve haramla sınırlandırdığından dolayı haram kılmıştır.
  Sünnet’ten delil Rasûlullah () şu sözleridir:
  من عمل عملا ليس عليه أمرنا فهو رد “Kim bizim emrimize uygun olmayan amel işlerse şüphesiz o red olunur.” 3

  لتتبعن سنن من قبلكم شبرا بشبر، وذراعا بذراع، حتى لو سلكوا جحر ضب لسلكتموه. قلنا: يا رسول الله، اليهود والنصارى؟ قال: فمن “Şüphesiz siz, sizden öncekilerin yoluna karışı karışına ve arşı arşına uyacaksınız. Hatta onlar kertenkele yuvasına girseler sizde ona gireceksiniz.” Biz dedik ki; “Ya Rasulüllah Yahudiler ve Hıristiyanlar mı?” dedi ki; “Başka kim olabilir!” 4

  Hakim Müstedrek'inde ise şu ziyadeyi yaptı:
  حتى لو أن أحدكم جامع امرأته في الطريق لفعلتموه “Hatta onlardan biri karısı ile sokakta ilişkiye girse sizde onu yapacaksınız.”
  Her ne kadar bu hadis haber verme sığası şeklinde gelmiş ise de talep ifade eder. Yani Yahudiler ve Hıristiyanları dinleri ve dinleri ile alakalı hususlarda taklit etmenin veya onlara benzemenin haram olduğunu belirtiyor. İşte Kâfirleri hadaratları, dinleri ve kültürleri konularında taklit etmenin haramlığına ilişkin deliller bunlardır.
  İkinci gruba gelince, bu kesimler Batı’dan gelen hususların hadarattan mı yoksa medeniyetten mi, kültürden mi yoksa ilimden mi olduğuna bakmaksızın topyekün reddettiler.

 3. Misafir
  Cevap 2012'de yazılmış ama yazmadan edemicem, öncelikle müslümanın istavroz çıkarması günah mı onu bilemem ama üstteki arkadaş hristiyanlıktan kafirlik diye bahsetmiş. lütfen kelimeleri kullanırken anlamlarını bilerek kullanalım cahilliğin lüzumu yok.

+ Yorum Gönder
istavroz çıkarmak günah mı,  rüyada istavroz çıkarmak,  muslumanin istavroz cikarmasi,  müslümanlar istavroz çıkarabilir mi